[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 7:38 am ]


Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 Ο μικρός Γαλάτης Seb 
Συγγραφέας Μήνυμα
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 6:04 pm
Δημοσιεύσεις: 1469
Δημοσίευση Ο μικρός Γαλάτης Seb
Αφιερωμενο στον αδελφικο και αγωνιστικο φιλο saxter.

Θα προσπαθισω μεσα σε λιγες γραμμες να κανω μια ανασκοπιση της ποριας του ΣΕΜΠΑΣΤΙΑΝ ΛΕΜΠ.
2003 πρωτη σεζον πληρους εμπλοκης του Αλσατου στο ΠΠΡ ο τιτλο κριθηκε στον τελευταιο αγωνα στα δασοι της Ουαλιας ο ΛΕΜΠ πηγε με προβαδισμα ενος βαθμου αλλα ο ΠΕΤΕΡ ΣΟΛΜΠΕΡΓΚ με μια μεγαλη εμφανιση πηρε τον τιτλο για τα BLUE BOYS.Απολογισμος 3νικες 71βαθμοι(πρωταθλημα 14 αγωνων)
2004 Ισοφαριση του ρεκορ του ΝΤΙΝΤΙΕ ΟΡΙΟΛ με 6 νικες σε μια σεζον και πρωτο πρωταθλημα οδηγων για τον Γαλλο.Απολογισμος 6νικες,118 βαθμοι(πρωταθλημα 16 αγωνων)
2005 Ρεκορ με 6 σερι νικες,13 συνεχομενους αγωνες στους βαθμους αλλα και ενα απιστευτο ρεκορ με πρωτους χρονους σε ολες τις ειδικες της ΚΟΡΣΙΚΗΣ.Απολογισμος 10νικες,127 βαθμοι(πρωταθλημα 16 αγωνων)
2006 Χατ τρικ με τους τελευταιους 4 αγωνες της σεζον να τους παρακολουθει απο το σπιτι ελεο πτωσης και τραυματισμου απο ποδηλατο!!!!!!Απολογισμος 8νικες,112 βαθμοι(πρωταθλημα 16 αγωνων)
2007 Η ποιο δυσκολη κατακτηση κατα την γνωμη μου απεναντι στον θεο ΜΑΡΚΟΥΣ ΓΚΡΟΝΧΟΛΜ ο ΣΕΜΠ πηρε την κουπα με 8νικες και 116 βαθμους εναντι 5 νικων και 112 βαθμων.(πρωταθλημα 16 αγωνων)
2008 Νεο ρεκορ σερι νικων κατακτηση του τιτλου απο τον προτελευταιο αγωνα.Απολογισμος 11νικες 122 βαθμοι.(πρωταθλημα 15 αγωνων).
2009 Διχνοντας ποιο ειναι το αφεντικο στον τελευταιο αγωνα και παροτι πηγε με ντισαβανταζ στο RAC πηρε μια ευκολη νικη απεναντι στον ΧΙΡΒΟΝΕΝ και με την νικη αυτη την 6 σερι κουπα.

_________________
Blue Oval Power

Juha Kankkunen - Rally Finland 1998


Δευτ Δεκ 21, 2009 11:49 am
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 8:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: Ο μικρός Γαλάτης Seb
Φίλε proedre μου έδωσες μια καταπληκτική ιδέα! Μπορουμε να αναλάβουμε όσοι θέλουμε απο έδω μεσα να κάνουμε ένα μικρό αφιέρωμα στους διαφόρους οδηγούς που έχουν μας έχουν συγκινήσει κατα καιρούς με τα κατορθώματα τους!

Εσυ αν και ο κοντος δεν σου ειναι και η μεγαλυτερη σου συμπαθεια αναγνωριζόντας το ταλέντο του έκανες ένα μικρό αφιέρωμα στον μικρό γαλάτη Loeb! Παιρνω την σκύταλη και συνεχίζω εγω το αφιέρωμα αυτο για να σε αποδεσμευσω για ενα αφιέρωμα σε κάποιον που πραγματικά γουστάρεις!

Υ.Γ. όταν λέω αφιέρωμα θέλω και στοιχεια όπως π.χ. ύψος,πρωτη αγωνiστiκή εμφανίση και πόσες μπύρες πίνει στην καθησιά του!

Όποτε για αρχη και καθόλου προετοιμασμένος θα postaro απλα καποιες πρωτες πληροφορίες και καποια video μέχρι να συλλέξω και άλλα στοιχεια που θέλω!

Το πρώτο αυτοκίνητο ήταν ενα Renault GT Turbo Super Five και όπως λένε οι φημές συχναζε αρκετά συχνά στα αστυνομικά τμήματα λόγω επιδείξεων των αγωνστικών του ικανοντητων στους γαλλικούς δρόμους (απαντηση σε αυτους που λένε οτι παει πάντα με γραμμές)!

O κοντός Γαλάτης έκανε την πρώτη του εμφάνιση στα αγωνιστίκα ταρτάν με ένα peugeot 106 το έτος 1995(ηλικά 21 ετών) στο Rallye Juenes στην Γαλλία φυσικά, το παράβολο της συμμετοχής ανερχόταν σε 100 γαλλικα φράγκα.


_________________
______________
rally car wanted...


Δευτ Δεκ 21, 2009 4:54 pm
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 09, 2009 5:49 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Δημοσίευση Re: Ο Ο μικρός Γαλάτης Seb
saxter έγραψε:
Μπορουμε να αναλάβουμε όσοι θέλουμε απο έδω μεσα να κάνουμε ένα μικρό αφιέρωμα στους διαφόρους οδηγούς που μας έχουν συγκινήσει κατα καιρούς με τα κατορθώματα τους!


Πάρα πολύ καλή η ιδέα σου φίλε saxter. Όμως δύσκολη η απόφαση. Ποιόν να επιλέξεις; Κάποιον εν ενεργεία οδηγό; Κάποιον που είχες την χαρά να τον παρακολουθήσεις; Ή τέλος κάποιον που έχεις διαβάσει – δει μέσα από τον τηλεοπτικό φακό και το internet.

Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά και θα πάρω την απόφασή μου.

_________________
A samurai spectator of rallyes


Δευτ Δεκ 21, 2009 8:25 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 8:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: Ο ΜΙΚΡΟΣ ΓΑΛΑΤΗΣ ΣΕΜΠ
Ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα σε έναν από τους τελευταίους μεγάλους των ράλλυ (θέλετε δε θέλετε)!


_________________
______________
rally car wanted...


Τρί Οκτ 30, 2012 11:05 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 8:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: Ο Ο μικρός Γαλάτης Seb
Ο Sebastien Loeb τελείωσε την επαγγελματική πορεία στο WRC. Κάποιοι γνωστοί συναγωνιστές του είπαν την άποψη τους για τον Seb και μερικά από αυτά που είπαν έχουν όντως ενδιαφέρον.


Jost Capito, Volkswagen team principal and former Ford Racing director

Q: What makes Sebastien Loeb such a great driver?
JC: “Not only is he extremely quick, but he is also a very clever driver who makes very few mistakes. At the same time, he is also extraordinarily fair. Despite his many successes, he has never become big-headed, but always has respect for his opponents and behaves fairly.”
Q: Where does he rank in the all time great drivers?
JC: “Every era is different – technology, the competition and the rallies have changed. As such, it is impossible to compare drivers from different decades. Based solely on the number of titles and victories, he is obviously the best.”
Q: Do you have a favourite ‘Loeb’ memory?
JC: “A few years ago, Loeb made a mistake in Sweden. However, rather than continuing at any cost, he waited and allowed his rival Mikko Hirvonen to pass. In this situation, he put fair play ahead of his own success – that is what makes him a true champion.”


Sebastien Ogier

Q: What makes Sebastien Loeb such a great driver?
SO: “I think he is so strong because he is an extremely consistent driver. He has hardly ever made big mistakes during his whole career. Because of this, he built up a big self-confidence which helps of course if you are under pressure. Mentally for sure he is one of the strongest of all time. And also he is very fast on every surface, no matter if tarmac, gravel, snow or ice.”
Q: Where does he rank in the all time great drivers?
SO: “If you go on the number of titles and records then he is the greatest and most successful of all time. But in my opinion it’s difficult to compare drivers from different decades. Different drivers were really great at different times; Carlos Sainz in the 90s, for example. So for me it’s not possible to compare the drivers of different generations. It would be the same in soccer if you tried to compare Pele with Messi for example.”
Q: Do you have a favourite ‘Loeb’ memory?
SO: “My best memory was in 2007 when I met him for the first time when I was racing in the Peugeot Cup with the French federation. It was during Rally du Limousin in the French championship. He was there to follow the race and watch his brother in law. After the race he came over and congratulated me on my performance. That was really a special moment. And for sure it helped me to get known at the Citroen team as well, because he spread my name there to the right people.”



Mikko Hirvonen

Q: What makes Sebastien Loeb such a great driver?
MH: “It’s a question many of us have asked. The fact is, he’s just been incredible and he’s managed his career well. Staying with Citroen all the way through has worked out very well for him. They run a good team and he grew up in it. But his success is not just about the team or the car, as a driver he’s a complete all-rounder. He can push in every condition, he’s smart, and never seems to panic or lose his concentration. I respect him a lot.”

Q: Where does he rank in the all time great drivers?
MH: “It’s difficult to compare drivers from different times. But still, nine titles in a row? I think he’s the best one for sure.”

Q: Do you have a favourite ‘Loeb’ memory?
MH: “Yeah, he threw a fabulous party on his boat after Rally Sardegna last year. It was big, he invited the whole team. That was really nice.”

Malcolm Wilson, M-Sport boss

Q: What makes Sebastien Loeb such a great driver?
MW: “First of all, I think he’s the complete all-rounder. He’s won on every surface possible and has always had the speed. But for me, the most important thing is the way that he’s managed his rallies and, in fact, his whole career. He’s totally unflappable and pressure just doesn’t seem to faze him. Many times he’d set off and Marcus [Gronholm] would take maybe six seconds off him on the first stage, and we’d think ‘yes!’ but by stage three he’d be back level again. He had a special way of playing himself into each rally, as well as consistency and that ability to cope with pressure.”
Q: Where does he rank in the all time great drivers?
MW: “He’s my all time number one. It used to be Walter Rohrl, but then, sadly, his achievement was way surpassed. To win nine consecutive championships is incredible. I wouldn’t say it’ll never happen again, but it’s definitely going to be a hard record to beat.”
Q: Do you have a favourite ‘Loeb’ memory?
MW: “I feel privileged that I’ve been here to see all of his nine championship wins. And sad too, because he’s probably cost me seven out of the nine… The memories for me are the fantastic battles that he and Marcus had, especially on Rally New Zealand [in 2007] when Marcus won by 0.3sec. I have so many fantastic memories of those two guys at the top of their game. I’m really looking forward to seeing him in France, on what I think will be his final WRC rally. I’m hoping we’ll see something memorable there too.


Τελικά φαίνεται πως μερικοί τον σέβονται και αναγνωρίζουν την αξία του.


Υ.Γ. Πραγματικά τεράστια έκπληξη ήταν η ατάκα του Ogier ο οποίος είπε εν ολίγοις ότι στην αρχή της καριέρας του αυτό ήταν που τον βοήθησε να αναδειχθεί στον χώρο της Citroen....

Ρε κοίτα τι ακούς και μαθαίνεις... αλλά μάλλον αυτοί δεν ξέρουν...

_________________
______________
rally car wanted...


Δευτ Οκτ 14, 2013 7:56 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 10:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: Ο μικρός Γαλάτης Seb
να σημειώσω επίσης ότι ο Loeb είναι πρόεδρος των οδηγών στην FIA .....

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Τρί Οκτ 15, 2013 7:55 am
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 8:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: Ο μικρός Γαλάτης Seb
GregWrc έγραψε:
να σημειώσω επίσης ότι ο Loeb είναι πρόεδρος των οδηγών στην FIA .....



1ον Είναι αντιπρόεδρος
2ον Οι ίδιοι τον εξέλεξαν
3ον Έλεος.... που κολλάει αυτό? Και το αφεντικό της Ford τσιράκι του είναι? Το αφεντικό της VW το γιουσουφάκι του? Ο Ogier που τόσο "άσχημα" του είχε φερθεί στο παρελθόν κατά τα λεγόμενα σου?

Όλη η FIA τσιράκι του κοντού?

Τραγικό! Μην ξεφτιλίζεις κάθε θέμα!

_________________
______________
rally car wanted...


Τρί Οκτ 15, 2013 9:00 am
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 10:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: Ο μικρός Γαλάτης Seb
έχεις δίκιο αντιπρόεδρος είναι ..... εμένα βέβαια το ίδιο μου κάνει ...... απο την στιγμή που η FIA γαλλικοκρατήται μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε .... todt, mouton, loeb κτλ.

κανένα δεν συμφέρει να πεί κάτι διαφορετικό απο επαίνους για κάποιον πολυπρωταθλητή

Υγ ρε saxterie αφού χαλιέσαι το σταματάμε ..... εξάλλου μας άδειασε την γωνιά .....

Υγ2 εγώ ψάχνω να βρω την γυναικά με το μπικίνι αφού το τραγικό το βρήκαμε ....

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Τρί Οκτ 15, 2013 2:02 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 10:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: Ο μικρός Γαλάτης Seb
κάτσε να φτιάξω και αυτό το θέμα ... :tongue

Παράθεση:
Seb,

Έχουν γίνει παρά πολλά από το 1997, όταν ξεκινήσαμε να αγωνιζόμαστε μαζί. Ήταν ένα βράδυ που ήμασταν έξω και γιορτάζαμε, αφού και εσύ είσαι ένας bon viveur όπως και εγώ, μολονότι ο κόσμος δεν το ξέρει!

Πάντα πίστευα ότι τις καλύτερες αποφάσεις τις παίρνουμε σε στιγμές θερμών συναισθημάτων αλλά και σε φιλικές στιγμές. Την εποχή εκείνη, ο οδηγός που έτρεχα θα σταματούσε να τρέχει, ενώ ο συνοδηγός σου φοβόταν να συνεχίσει μαζί σου και κάπως έτσι, ιδού πώς δεκατρία χρόνια μετά είμαστε εδώ με εννέα παγκόσμια πρωταθλήματα.

Πεπρωμένο!

Δεν ξέρω πώς θα ήταν η ζωή μου χωρίς εσένα. Ίσως να ήμουν ακόμη ένας μηχανικός στο λιμάνι του Μονακό ή να δούλευα στο Yacht Club με τον κολλητό μου, τον Ντονγκ. Δεν με νοιάζει όμως. Προτιμώ να μη μάθω.

Εσύ όμως, από τη μεριά σου, θα είχες την ίδια πορεία και χωρίς εμένα. Διότι έχεις ένα δώρο, ένα υπερφυσικό ταλέντο, ενώ είσαι και τελειομανής και δουλευταράς. Πιστεύω, όμως, ότι και εγώ έβαλα το δικό μου μικρό λιθαράκι σε όλο αυτό το οικοδόμημα.

Στο ξεκίνημά μας στο WRC αισθανόμουν ότι είχα δυναμίτη κάτω από το μπάκετ μου στο αυτοκίνητο, αφού όλοι ήθελαν τη θέση μου! Ξέρω, όμως, ότι επέμεινες να παραμείνω εγώ συνοδηγός σου. Είμαι σίγουρος πως το έκανες διότι ήξερες ότι είμαι ο μόνος που μπορούσε να ανεχθεί τον γουρουνίσιο χαρακτήρα σου! Εάν δεν μαλώσαμε ποτέ, οφείλεται στο γεγονός ότι όλο αυτό που ζήσαμε μαζί με ξεπερνούσε.

Και όχι μόνο δεν τσακωθήκαμε ποτέ, αλλά σήμερα ξέρω πως μπορούμε να μιλάμε μόνο με τα μάτια. Ένα απλό βλέμμα είναι αρκετό για να καταλάβει ο ένας τον άλλο. Χωρίς αμφιβολία, έδωσα σε εσένα τον Αλσατό λίγη από τη μεσογειακή τρέλα μου.

Σε αθλητικό επίπεδο, οι δρόμοι μας θα χωρίσουν. Εγώ θα παίζω pétanque και εσύ θα τρέχεις στις πίστες.

Οι ζωές μας, όμως, είναι δεμένες μέχρι το τέλος. Εγώ κέρδισα έναν φίλο, έναν αδελφό.

Την ώρα που κάποιοι ονειρεύονται να ζήσουν στο Μονακό, εγώ δεν περίμενα την ώρα να βρεθούμε στο Oberhofen και να κάτσω στον καναπέ της μητέρας σου.

Ξέρω πως όταν μιλάς για μένα στην κόρη σου, τη Valentin, με αποκαλείς ο «Θείος Daniel». Για τις δικές μου κόρες είσαι απλώς ο Seb, αλλά γιατί έτσι σε αποκαλεί όλος ο κόσμος. Μεγαλώσαμε μαζί, ζήσαμε τα πάντα μαζί και δεν πρόκειται να με ξεφορτωθείς. Διότι από τη μία θα είμαι ο γείτονάς σου στην Ελβετία και από την άλλη ελπίζω ότι θα βρούμε χρόνο να μαζευτούμε με τις οικογένειές μας και να κάνουμε μπάρμπεκιου. Είσαι ένα έμβλημα για τους χορηγούς σου, ένας καλός πρεσβευτής για τη Citroen, αλλά για μένα θα είσαι, πάνω από όλα, ο κολλητός.

Σου εύχομαι καλό δρόμο στη νέα σου περιπέτεια. Θα είσαι ο νεοφερμένος τη νέα χρονιά, αλλά με μία ομάδα που έχει κατακτήσει τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή τέσσερις φορές. Μου είπες ότι την πρώτη χρονιά θα πας για να μάθεις και όχι για να κερδίσεις. Όμως, είμαι σίγουρος ότι μπορείς να τα καταφέρεις! Γεια σου, φίλε μου Seb.

Y.Γ. Μην ξεχάσεις ότι πρέπει να βρεθούμε ένα βράδυ αυτήν την εβδομάδα για να γιορτάσουμε το τέλος της θητείας μας, όλοι μαζί!

Daniel Elena

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Τρί Οκτ 15, 2013 2:36 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 8:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: Ο μικρός Γαλάτης Seb
GregWrc έγραψε:
έχεις δίκιο αντιπρόεδρος είναι ..... εμένα βέβαια το ίδιο μου κάνει ...... απο την στιγμή που η FIA γαλλικοκρατήται μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε .... todt, mouton, loeb κτλ.

κανένα δεν συμφέρει να πεί κάτι διαφορετικό απο επαίνους για κάποιον πολυπρωταθλητή

Υγ ρε saxterie αφού χαλιέσαι το σταματάμε ..... εξάλλου μας άδειασε την γωνιά .....

Υγ2 εγώ ψάχνω να βρω την γυναικά με το μπικίνι αφού το τραγικό το βρήκαμε ....



saxter έγραψε:
Και το αφεντικό της Ford τσιράκι του είναι? Το αφεντικό της VW το γιουσουφάκι του? Ο Ogier που τόσο "άσχημα" του είχε φερθεί στο παρελθόν κατά τα λεγόμενα σου?

_________________
______________
rally car wanted...


Τρί Οκτ 15, 2013 4:07 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 Συναφή θέματα 
Απο μικρος στα γηπεδα!!!!
Δ. Συζήτηση: Βίντεο
Συγγραφέας: saxter
Απαντήσεις: 0
Κορυφή


 Μέλη σε σύνδεση 

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.

Copyright www.motorsport-fanatics.gr.

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com Portal XL 5.0 ~ Premod 0.2 phpBB SEO