[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί Απρ 16, 2024 9:28 am ]


Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 33 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΡΑΛΛΥ ΚΑΙ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ 2011 
Συγγραφέας Μήνυμα
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 9:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΡΑΛΛΥ ΚΑΙ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ 2011
johanndelta έγραψε:

Γιατι ρε παιδια το παρεξηγειτε; (το λεω γιατι μεχρι και ο Νικος -Πλεσσας- μου τα εχωσε) Δεν το καταλαβαινω. Πρεπει να γραφεται το ονομα σου στην τελικη καταταξη αν εκανες εστω ενα αγωνα, ο τιτλος της κλασης να μην απονεμεται στο τελος της χρονιας, αν η κλαση σου δεν εκανε ολους τους αγωνες -1, αντε -2. Αυτο λεω...
Απο εκει και περα, συμμετεχοντας αποδεχομαστε τους οποιους κανονισμους.-


όντως ετσι όπως μου το λές τωρα με κανεις και αλλαζω αποψη...να αναγραφεται το ονομα άλλα να μην σου απονεμεται κάποιος τίτλος αν υστερείς στο σύνολο των αγωνων!

_________________
______________
rally car wanted...


Σάβ Δεκ 18, 2010 10:26 pm
Προφίλ
_

Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2010 3:00 pm
Δημοσιεύσεις: 13
Δημοσίευση Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΡΑΛΛΥ ΚΑΙ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ 2011
Και με τί κριτήρια θα επιλέγει η διοργανώτρια αρχή να αφερεί -1 , αντε -2 αγώνες , οπως λες johanndelta και συμφωνείς φίλε μου saxter? Ξερεις για τι διαφορά μιλάμε? Αν ίσχυε το -2 που προκηρύχθηκε για φέτος(2011) και το 2010 , θα ήταν και η Ν2 (όπως και κάποιες ακομα) στην απονομή. Θεωρητικά το 2010 λοιπόν , δεν έχει αξία η προσπάθεια της Ν2 επειδή συμπληρώθηκε κλάση στους 5 απ'τους 7 αγωνες , και όχι 6 στα 7 ? Πόσο μάλλον οταν ο "πρωτοπόρος" της Ν2-δεν τον λέω κυπελλούχο γιατί δεν του επιτρέπει η προκύρηξη-έχει τερματίσει και 3ος στην F3 τον θεσμό ασφ.κυπέλλου (τιμητικότερη και δυσκολότερη διάκριση απλά απ΄το να είσαι κυπελούχος στην κλάση σου ...) Ειναι τρελός ο αριθμός που απαιτείται ειδικά για τις μέρες μας ,καθηστά το σπόρ βαθιά ταξικό και μόνο συμμετοχές δεν μπορεί να φέρει!!!

_________________
ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ


Κυρ Δεκ 19, 2010 12:16 pm
Προφίλ
_

Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2010 3:00 pm
Δημοσιεύσεις: 13
Δημοσίευση Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΡΑΛΛΥ ΚΑΙ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ 2011
Μπορώ να σας κάνω μια προταση , όπως την περιεγραψα και σε άλλο τόπο επικοινωνίας και αφορούσε την Ν2 , αλλά εξυπακούετε επεκτήνετε και σε άλλες.

Καταρχήν να παραδεχτούμε οτι αυτή η κλάση δεν μπορεί να "βγάλει πρωταθλητή" καθώς δεν μπορούν τα saxoralla να τρέξουν χώμα ... Αυτο και μόνο σαν γεγονός σε οδηγεί στο να κυνηγήσεις τον θεσμό του κυπέλλου ...
Γνώμη μου λοιπόν είναι να πέσει τουλάχιστον άλλους 2 αγώνες το όριο για την συμπλήρωση κλάσης στον θεσμό του κυπέλλου , και αντί για την συμπλήρωση κατηγορίας στους 6 απο τους 8 αγώνες (δεν συζητάμε για το τραγικό 6 στα 7 που ίσχυε φετος και εμείς σαν κλάση δεν θα έχουμε κυπελλούχο με 5 στους 7 αγώνες) , να πάει 4 στους 8 . Και άν είναι να μπεί κάποιο μίνιμουμ αγώνων στο βαθμολογηθεί καποιος στο τέλος της χρονιάς(που δεν μπορώ να καταλάβω ιδιαίτερα τον λόγο) , αυτό να είναι οι 3 αγώνες. Ετσι μπορεί κάλλιστα ενας συνδιασμός να έχει τουλάχιστον έναν αγώνα κοντά στην περιοχή του και άλλους 2 που πρέπει να τρέξει ... Απο κεί και πέρα ο θεσμός θα έχει μονίμως ενταση και ενδιαφέρον καθώς κάποιος συνδιασμός θα μπορεί να κάνει τον πρώτο του αγώνα για το 2011 στις 16 Σεπτεμβρίου στο ΔΕθ και να στεφθεί αν το ακολουθήσει ολο και με νίκες, πρωταθλητής ! Αρα πάντα θα υπάρχει πληθώρα συμμετοχών αφού κάθε αποτέλεσμα αγώνα θα παρακεινεί την συμμετοχή και άλλων Ν2.
Ενω τώρα ξέρει ο Χ-Ψ Κυριαζής - Χ"παναγιώτου οτι το πάν είναι απλά να βρεί το μπάτζετ , και σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν τρέξουν τους 2 πρώτους αγώνες οι βασικοί 2 αντίπαλοί τους , είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα είναι κυπελλούχοι χωρίς να χρειαστεί να τρέξουν και παραπάνω απο 3 αγώνες.
Συγκεκριμένα για να δείτε πόσο απλά ενα πλήρωμα βγαίνει αμέσως απο την διεκδίκηση του κυπέλλου , αρκεί να του σπάσει το μοτέρ την πρώτη μέρα του ΕΛΠΑ -χάνει και την δεύτερη μέρα καθώς ειναι σχεδόν απίθανο να ετοιμάσει τη βλάβη- οπότε αντίο σεζόν ... πρέπει να τρέξει Βόλο,Βέροια,Θεσ/νικη,Πατρα,Κρητη, Αθηνα , μήπως φανεί τυχερός και μαζέψει τη διαφορά (πιθανος των 40 βαθμών)...

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μπορώ να κερδίσω ή να χάσω τον θεσμό του κυπέλλου απο κάποιον που έχει τρέξει μονο 2-3 αγώνες? Αν είναι μάγκας και τερματίζει πρώτος και εγώ είτε τερματίζω 6-7 θέση, είτε εγκαταλείπω απο την κουλαμάρα μου , γιατί να το πάρω? Εχω συμβόλαιο με τον τίτλο?

_________________
ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ


Κυρ Δεκ 19, 2010 12:20 pm
Προφίλ
_

Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 2:09 pm
Δημοσιεύσεις: 91
Δημοσίευση Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΡΑΛΛΥ ΚΑΙ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ 2011
spirosr έγραψε:
Φίλε johanndelta απλά πιστεύω οτι δεν θα ξαναυπάρξουν συμπληρωμένες βαθμολογικά κατηγορίες με αυτά τα κριτήρια . Πού ειναι το κακό να μπορείς εσύ πχ με 2-3 αγώνες να μπορείς να μαζέψεις παραπάνω απο εμένα τον κουλό που θα έχω τρέξει σε 6 αλλά θα έχω εγκαταλήψει απο κουλαμάρα μου ή θα έχω φάει το ξύλο της αρκούδας ? θα είναι πιό δικαιο το αποτέλεσμα έτσι?


Mε το να πρεπει λοιπον να υπαρχουν κατ ελαχιστον 3 αγωνες προσεξε τι γινεται: Εσυ που εισαι τοπ αλλα δεν εχεις τα λεφτα κανεις 1 αγωνα, αντε 2 και κερδιζεις και τους 2. Συνολον:40 βαθμοι. Εγω που ειμαι κουλος ή τελος παντων δεν εχω εργαλειο κανω στις κουτσουρεμενες κλασεις ολους τους αγωνες. Σου βαζω ενδεικτικα οτι ερχομαι έκτος σε καθε αγωνα γιατι δεν τρεχουν 7. 5χ9=45. Τελειωνει το πρωταθλημα και εγω αναγραφομαι στην τελικη καταταξη με τα 9αρακια μου και εσυ οχι με τα 2 20αρια σου...

spirosr έγραψε:
Και με τί κριτήρια θα επιλέγει η διοργανώτρια αρχή να αφερεί -1 , αντε -2 αγώνες , οπως λες johanndelta και συμφωνείς φίλε μου saxter?


Kαμια αρχη δεν θα αφαιρει τιποτα. Απλα αν δεν συμπληρωνει μια κλαση να "ανεχεται" η αρχη 1 εως 2 αγωνες που δεν συμπληρωσαν και να την μετρα στο τελος της χρονιας. Παραπανω ομως οχι. Αυτο γινεται (λανθασμενα) τωρα και εχουμε 892398237589273857 κυπελακια/πλακετες/ανθοδοχεια και κρασοκανατες...


YΓ: Και κατι που δεν εχει υπολογιστει ειναι το εξης: Με το να απαιτεις minimum3-4 αγωνες αναλογα με το θεσμο στην ουσια αυξανεις τις πιθανοτητες να μην σου προσμετρησει γιατι οπως προανεφερα με το παραδειγμα απο τις αναβασεις σιγα μη βρεθουν οδηγοι να το πανε μεχρι τελους στην Ελλαδα του μνημονιου. Τουναντιον ειναι ευκολοτερο να το αφησουν ως εχει γιατι κουτσα στραβα θα βρισκονται 3 σε καθε αγωνα προκειμενου να προμετρα μια κλαση. Ετσι ρισκαρουν περισσοτερο. Μακαρι να γινοταν αλλα δεν θα ανεβει το σπορ απο εκει. Αλλα πραγματα θελει. Τεοιτα μετρα "ξεσκαρταρισματος" τα κανεις οταν εχεις πολλους και θελεις να "το κλεισεις" το παιχνιδι ανεβαινοντας επιπεδο. Καθιστε να ερθουν (αν ερθουν ποτε) αυτοι οι πολλοι και βλεπετε...

_________________
I'll be back...


Δευτ Δεκ 20, 2010 6:28 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΡΑΛΛΥ ΚΑΙ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ 2011
Στην Ελλάδα έχουμε το εξής πρόβλημα ..μαζεύουμε τόσες πολλές συμμετοχές και θέλουμε να αποτρέψουμε τις μικρές κατηγορίες να μην τρέχουν ώστε να βάζουμε μόνο τα εργαστασιακά αυτοκίνητα .... (WRC,S2000,R3 ,R3T κτλ)..... με r2 και N/1 θα ασχολούμαστε... :lol: :lol:

ΥΓ αναμένω όμως και τη επίσημη τοποθέτηση της αρχής του σπορ για αυτά τα νέα μέτρα μιας και υπάρχουν πολλές αντιδράσεις.

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Δευτ Δεκ 20, 2010 9:30 pm
Προφίλ
_

Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2010 3:00 pm
Δημοσιεύσεις: 13
Δημοσίευση Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΡΑΛΛΥ ΚΑΙ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ 2011
johanndelta έγραψε:
spirosr έγραψε:
Φίλε johanndelta απλά πιστεύω οτι δεν θα ξαναυπάρξουν συμπληρωμένες βαθμολογικά κατηγορίες με αυτά τα κριτήρια . Πού ειναι το κακό να μπορείς εσύ πχ με 2-3 αγώνες να μπορείς να μαζέψεις παραπάνω απο εμένα τον κουλό που θα έχω τρέξει σε 6 αλλά θα έχω εγκαταλήψει απο κουλαμάρα μου ή θα έχω φάει το ξύλο της αρκούδας ? θα είναι πιό δικαιο το αποτέλεσμα έτσι?


Mε το να πρεπει λοιπον να υπαρχουν κατ ελαχιστον 3 αγωνες προσεξε τι γινεται: Εσυ που εισαι τοπ αλλα δεν εχεις τα λεφτα κανεις 1 αγωνα, αντε 2 και κερδιζεις και τους 2. Συνολον:40 βαθμοι. Εγω που ειμαι κουλος ή τελος παντων δεν εχω εργαλειο κανω στις κουτσουρεμενες κλασεις ολους τους αγωνες. Σου βαζω ενδεικτικα οτι ερχομαι έκτος σε καθε αγωνα γιατι δεν τρεχουν 7. 5χ9=45. Τελειωνει το πρωταθλημα και εγω αναγραφομαι στην τελικη καταταξη με τα 9αρακια μου και εσυ οχι με τα 2 20αρια σου...

spirosr έγραψε:
Και με τί κριτήρια θα επιλέγει η διοργανώτρια αρχή να αφερεί -1 , αντε -2 αγώνες , οπως λες johanndelta και συμφωνείς φίλε μου saxter?



Kαμια αρχη δεν θα αφαιρει τιποτα. Απλα αν δεν συμπληρωνει μια κλαση να "ανεχεται" η αρχη 1 εως 2 αγωνες που δεν συμπληρωσαν και να την μετρα στο τελος της χρονιας. Παραπανω ομως οχι. Αυτο γινεται (λανθασμενα) τωρα και εχουμε 892398237589273857 κυπελακια/πλακετες/ανθοδοχεια και κρασοκανατες...


YΓ: Και κατι που δεν εχει υπολογιστει ειναι το εξης: Με το να απαιτεις minimum3-4 αγωνες αναλογα με το θεσμο στην ουσια αυξανεις τις πιθανοτητες να μην σου προσμετρησει γιατι οπως προανεφερα με το παραδειγμα απο τις αναβασεις σιγα μη βρεθουν οδηγοι να το πανε μεχρι τελους στην Ελλαδα του μνημονιου. Τουναντιον ειναι ευκολοτερο να το αφησουν ως εχει γιατι κουτσα στραβα θα βρισκονται 3 σε καθε αγωνα προκειμενου να προμετρα μια κλαση. Ετσι ρισκαρουν περισσοτερο. Μακαρι να γινοταν αλλα δεν θα ανεβει το σπορ απο εκει. Αλλα πραγματα θελει. Τεοιτα μετρα "ξεσκαρταρισματος" τα κανεις οταν εχεις πολλους και θελεις να "το κλεισεις" το παιχνιδι ανεβαινοντας επιπεδο. Καθιστε να ερθουν (αν ερθουν ποτε) αυτοι οι πολλοι και βλεπετε...

Ουσιαστικα συμφωνουμε λοιπον!

_________________
ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ


Δευτ Δεκ 20, 2010 9:37 pm
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 09, 2009 6:49 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Δημοσίευση Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΡΑΛΛΥ ΚΑΙ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ 2011
Ανακοίνωσε σήμερα η ΕΠ.Α. το νεώτερο πρόγραμμα αγώνων για το 2011.

Ουσιαστικά έχουμε τρεις αλλαγές και την προκήρυξη του πρωταθλήματος ταχύτητας.

Πιο συγκεκριμένα, στο Κύπελλο Ασφάλτινων Ράλλυ έχουμε αλλαγή ημερομηνίας στο Ράλλυ Φίλιππος από 30 Απριλίου και 1 Μαΐου σε 16 και 17 Απριλίου, και στο Κύπελλο Ασφάλτινων Σπριντ ο Μπράλος από 5 και 6 Μαρτίου μετατίθεται στις 26 και 27 Φεβρουαρίου, και προστίθεται ένας επιπλέον αγώνας στα Ιωάννινα από την ΕΛΕΤΑ στις 16 και 17 Ιουλίου.

Τέλος έχουμε και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας

    1. 5,6 Μαρτίου Ταχύτητα Τρίπολη Start Line
    2. 30/4,1 Μαΐου Ταχύτητα Τρίπολη Start Line
    3. 25,26 Ιουνίου Ταχύτητα Μέγαρα Start Line
    4. 20,21 Αυγούστου Ταχύτητα Σέρρες ΛΑΒέροιας
    5. 29,30 Οκτωβρίου Ταχύτητα Μέγαρα Start Line
    6. 3,4 Δεκεμβρίου Ταχύτητα Τρίπολη Start Line

Από τους 6 αγώνες θα μετρήσουν οι 4
Για την τελική κατάταξη κάθε αγωνιζόμενος θα υπολογίζει 4 από τους 6 αγώνες.




Οι υπόλοιπες προκηρύξεις θα ανακοινωθούν σύντομα

_________________
A samurai spectator of rallyes


Δευτ Ιαν 03, 2011 7:42 pm
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 12:15 am
Δημοσιεύσεις: 103
Δημοσίευση Re: Πρόγραμμα Αγώνων 2011
5. 29,30 Οκτωβρίου Ταχύτητα Μέγαρα Start Line :?: :?: :?:

μεγαρα????????? αν καταφερουν και ανοιξουν κιολας για open days οπως παλια, τοτε ειναι 100% σιγουρο πως ξερω τι θα κανω οοολο το 2011!!!! :headbang :headbang :headbang βολτισια λαστιχακια μπλοκε σε υπερωριες και παμε!!!!! παιδικη χαρα!!!!

_________________
Σωτήρης Κυριαζής


Δευτ Ιαν 03, 2011 11:46 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 9:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: Πρόγραμμα Αγώνων 2011
sotiris έγραψε:
5. 29,30 Οκτωβρίου Ταχύτητα Μέγαρα Start Line :?: :?: :?:

μεγαρα????????? αν καταφερουν και ανοιξουν κιολας για open days οπως παλια, τοτε ειναι 100% σιγουρο πως ξερω τι θα κανω οοολο το 2011!!!! :headbang :headbang :headbang βολτισια λαστιχακια μπλοκε σε υπερωριες και παμε!!!!! παιδικη χαρα!!!!


Οταν μπεις ενημερωσε ..θα μπω για πρωτη φορα και σε θελω mentora! :)

_________________
______________
rally car wanted...


Τρί Ιαν 04, 2011 1:18 am
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: Πρόγραμμα Αγώνων 2011
sotiris έγραψε:
5. 29,30 Οκτωβρίου Ταχύτητα Μέγαρα Start Line :?: :?: :?:

μεγαρα????????? αν καταφερουν και ανοιξουν κιολας για open days οπως παλια, τοτε ειναι 100% σιγουρο πως ξερω τι θα κανω οοολο το 2011!!!! :headbang :headbang :headbang βολτισια λαστιχακια μπλοκε σε υπερωριες και παμε!!!!! παιδικη χαρα!!!!


sotiri απο τον χρόνο που μας πέρασε η πίστα των Μεγάρων διοργάνωνε open truck days ..... για περισσότερα μπορείς να δεις εδώ ..... τα ΣΚ πριν τους πρωταθληματικούς αγώνες γίνεται εκεί "....της δοκιμής"... για την καινούργια χρονιά δεν έχουν ανακοινώσει τίποτα αλλά δεν πιστεύω να αργήσουν.....

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Τρί Ιαν 04, 2011 12:06 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 33 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Συναφή θέματα 
38ο Ράλλυ Μαύρο Ρόδο 8-12-2013
Δ. Συζήτηση: Ράλλυ Sprint
Συγγραφέας: GregWrc
Απαντήσεις: 13
35ο Ολυμπιακό Ράλλυ
Δ. Συζήτηση: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ
Συγγραφέας: Pyrgiotis
Απαντήσεις: 13
GTCC 2011
Δ. Συζήτηση: GTCC (Greek Track Championship of Clubs)
Συγγραφέας: arsenarg
Απαντήσεις: 24
Australia Rally 8-11 / 09 / 2011
Δ. Συζήτηση: Αγώνες
Συγγραφέας: GregWrc
Απαντήσεις: 24
33ο Ολυμπιακό Ράλλυ 1,2 / 10 / 2011
Δ. Συζήτηση: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ
Συγγραφέας: GregWrc
Απαντήσεις: 28
Κορυφή


 Μέλη σε σύνδεση 

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.

Copyright www.motorsport-fanatics.gr.

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com Portal XL 5.0 ~ Premod 0.2 phpBB SEO