[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 8:35 am ]


Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 7 Δημοσιεύσεις ] 
 κλεινει το rally.gr ?????? 
Συγγραφέας Μήνυμα
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2009 12:42 pm
Δημοσιεύσεις: 42
Δημοσίευση κλεινει το rally.gr ??????
σημερα ακουσα οτι σε λιγες μερες το www.rally.gr κλεινει οριστκα λογω οικονομικων προβληματων
εχετε ακουσει κατι εσεις ?


Σάβ Δεκ 25, 2010 8:31 pm
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2009 12:42 pm
Δημοσιεύσεις: 42
Δημοσίευση Re: κλεινει το rally.gr ??????
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... b0144dbfa4


Σάβ Δεκ 25, 2010 9:45 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 8:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: κλεινει το rally.gr ??????
Το διάβασα μόλις τώρα και εγω στην αναρτηση που έκανε ο Στρ.Χατζηπαναγιωτου στο fb.
Το πρωτο που σκεφθηκα ήταν " Κλεινει και αυτό ρε γαμώτο???? "

Με το Rally.gr ψιλομεγαλώσαμε και πραγματικά με θλίβει που πάμε απο το κακό στο χειρότερο.

Πιο κάτω ακολουθεί το άρθρο του msfree.gr σχετικά με το θέμα.

Παράθεση:
Με ένα post στο wall του Στρατή Χαζτηπαναγιώτου στο Facebook φαίνεται ότι το ιστορικό rally.gr ολοκληρώνει τη διαδρομή του στο ελληνικό διαδίκτυο. Μπορεί οι περισσότεροι να νομίζετε ότι το internet ήταν από πάντα αλλά η αλήθεια είναι ότι το internet στην Ελλάδα έγινε αυτό που είναι επειδή κάποιοι επένδυσαν αναπτύσσοντας πρωτοποριακά κέντρα ενημέρωσης. Το rally.gr δεν ήταν απλώς ένας τρόπος για να ενημερώνεσαι για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό, ήταν ο μηχανοκίνητος αθλητισμός. Εκεί έφτιαχνες τα όνειρά σου. Εκεί διάβαζες αναλύσεις για τις μάχες της F1 και φυσικά εκεί ζούσες τους αγώνες του WRC.

Θα μπορούσα λοιπόν να γράψω έναν όμορφο επικήδειο με αναφορές στην οικονομική κρίση. Να αναφέρω τα παραδείγματα των περιοδικών που κλείνουν (το Top Gear αυτή την εβδομάδα) και θα κλείσουν τους επόμενους μήνες (ίσως και τα μισά από αυτά που κυκλοφορούν). Θα μπορούσα μάλιστα να εκμεταλλευτώ και την απόφαση αυτή προκειμένου να επισημάνω σε όλους τους φίλους του msfree το πόσο δύσκολο είναι να αντιστεκόμαστε σε τούτη την κρίση, ζητώντας ίσως και τη βοήθειά τους… αλλά αλήθεια κύριε Στρατή, πιστεύετε ότι η οικονομική κρίση έκλεισε το rally.gr;

Η απαξίωση των αγώνων από μια αδιάφορη ΕΛΠΑ δεν έπαιξε ρόλο; Το σνομπάρισμα όλων των άλλων πρωταθλημάτων εκτός των συχνά παρωχημένων αγώνων ράλι; Η μη ουσιαστική προβολή των χορηγών; Τα τηλεοπτικά δικαιώματα που αντί να πληρώνονταν επιδοτούνταν για να προβάλλονται οι αγώνες σε παρακμιακά κανάλια; Ο αποκλεισμός κάθε άλλου μέσου που ενδιαφερόταν για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό; Οι προνομιακές σχέσεις εκδοτών με εταιρίες; Η πτώση της ποιότητας του θεάματος; Η ελλιπής προώθηση των ελληνικών ταλέντων; Η ουσιαστική ταύτιση της ΕΛΠΑ με έναν εκδότη;

Η ύπαρξη του rally.gr ήταν η ένδειξη της στρέβλωσης και όχι το ότι κλείνει. Τα τελευταία χρόνια ήταν ένα κουφάρι. Μπορεί ο Λαζάκης και ο Τριανταφυλλίδης να ανήκουν στους κορυφαίους συντάκτες του χώρου. Μπορεί άνθρωποι σαν τον Στάθη ή τον Τάκη να έσπευσαν να βοηθήσουν, αλλά αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα: Το rally.gr είχε πάψει να είναι αυτό που ήταν, «το απόλυτο αγωνιστικό site» όπως ανέφερε και στον τίτλο του.

Στα σχόλια κάτω από την ανακοίνωσή σας, κύριε Χατζηπαναγιώτου, γράφετε ότι ελπίζετε η Τεχνόπολις να αναλάβει την ανάπτυξη της ιστοσελίδας της ΟΜΑΕ γιατί αυτοί είναι οι μόνοι που ξέρουν από αγώνες. Αυτή ακριβώς η νοοτροπία είναι που έφερε το χώρο και το site σας ως εδώ. Έψαξα να βρω που βρίσκεται αναρτημένη η προκήρυξη του διαγωνισμού για την ανάπτυξη της ιστοσελίδας. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Ποιος τρέχει αυτόν τον διαγωνισμό; Ποιος πιστεύει ότι το Rally.gr είναι πιο καλό στην κάλυψη των αγώνων από το msfree.gr; Ποιος είναι αυτός που προσπαθεί να πουλήσει φούμαρα στον «πελάτη» που αναφέρετε κύριε Χατζηπαναγιώτου; Ποιος θα επιλέξει; Πότε θα γίνει η ανάθεση; Ποιο είναι το budget της κατασκευής της ιστοσελίδας;

Οι ελληνικοί αγώνες αυτοκινήτου έχουν καταντήσει ένα κλειστό club ερασιτεχνών. Νομίζετε ότι μόνο εσείς ενδιαφέρεστε για το μηχανοκίνητο αθλητισμό. Ότι κάπως έχετε πάρει το copyright των αγνών οπαδών του αθλήματος. Ότι όλοι οι άλλοι είναι τα συμφέροντα και εσείς οι αγνοί υπερασπιστές του άσπιλου αθλητισμού. Δεν σας αμφισβητώ, κι όμως κάποτε το χρήμα ήταν πολύ. Μπορεί ο ίδιος να μην εμπλέκεστε σε τίποτα όμως τα ελλείμματα της ΕΛΠΑ δεν δημιουργήθηκαν από καλή διαχείριση. Οι εταιρίες δεν έχουν βάλει λίγα χρήματα εδώ και 20 χρόνια στους αγώνες. Οι εκδότες δεν είναι άμοιροι ευθυνών. Κι αν σήμερα καταστρέφονται, αυτό δεν σημαίνει ότι κάποτε δεν έβγαζαν λεφτά με το τσουβάλι.

Δυσκολεύομαι να χύσω δάκρυα για το rally.gr γιατί θυμάμαι κάτι αποκλεισμούς. Τότε που στην παντοδυναμία των 4Τ λύνατε και δένατε.

Δυσκολεύομαι όμως και να χαρώ. Καταρχάς γιατί το τέλος δεν έρχεται επειδή άλλαξαν οι νοοτροπίες. Δεν έρχεται ως αντίδραση στο σάπιο που ξεψυχά. Δεν έρχεται ως ελπίδα. Απλά στεράψαν τα λεφτά και όχι τα μυαλά.

Επιπλέον στεναχωριέμαι και για την παιδική μου συντροφιά.

Ξέρετε πως ξεκίνησε το msfree; Πριν από πέντε χρόνια σκέφτηκα την πατέντα για το πώς θα μπορούσε να αναπτυχθεί ένα νόμιμο ανεπίσημο live timing για την Formula 1. Αγαπούσα πολύ τον μηχανοκίνητο αθλητισμό και φυσικά παρακολουθούσα καθημερινά το rally.gr, οπότε έφτιαξα ένα demo, προσέθεσα και ένα γραφικό σετ για την αναβάθμιση του site (που ήδη είχε αρχίσει να παλιώνει) και έστειλα το παρακάτω mail στον Κώστα Καβαθά:

«Κύριε Καβαθά καλημέρα, Παρακολουθώ το rally.gr σταθερά και σκέφτηκα ότι μπορώ να σας βοηθήσω να το κάνετε ακόμα καλύτερο. Σας στέλνω το δείγμα από ένα εντελώς νόμιμο ανεπίσημο livetiming και μια πρόταση για το πώς πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο το site. Δεν έχω καμία οικονομική απαίτηση. Θα ήθελα μόνο στο livetiming να αναγράφεται η εταιρία μου και σε περίπτωση που μπορέσετε να το πουλήσετε χορηγικά να μου δώσετε ένα μικρό ποσοστό. Αυτό που κυρίως όμως θέλω από εσάς είναι να μου πείτε τη γνώμη σας».

Μετά από λίγες ώρες μου απάντησε: «Προώθησα το μήνυμά σας στον αρμόδιο, κ. Στρατή Χατζηπαναγιώτου». Δεν έλαβα καμία απάντηση έκτοτε. Έστειλα μόνο λίγες μέρες μετά ένα email στον κο Καβαθά που του εξέφραζα την έκπληξή μου για το γεγονός ότι έχει αρμόδιο για τη γνώμη του. Περίμενα κάτι καλύτερο.

Όταν άρχισε το πρωτάθλημα εκείνης της χρονιάς έφτιαξα το live ανεξάρτητα και συνδέθηκα στο forum των 4Τ για να το πω στους φίλους της Formula 1. Το σχόλιο μου διαγράφτηκε από κάποιον moderator που ανέφερε ότι ήταν εντελώς ανήθικο να διαφημίζω κάτι ανταγωνιστικό. Εξήγησα ότι η εφαρμογή δεν ήταν εμπορική και ότι είχα το δικαίωμα να δημοσιεύω κάτι που θεωρούσα καλό για την παρακολούθηση της F1 με τον ίδιο τρόπο που τόσοι άλλοι παρέθεταν links από το autosport, το f1live κ.ο.κ.

Έλαβα την απάντηση: «Δεν είναι το ίδιο. Στην Ελλάδα πρέπει να σεβόμαστε το έργο του κ. Καβαθά και να μην κάνουμε ανταγωνισμό στο rally.gr μέσα από το Forum του». Εκείνη τη μέρα έπαψα να σέβομαι το rally.gr. Εκείνη η απάντηση ήταν ο λόγος που πείσμωσα και αποφάσισα μαζί με τον Κώστα να φτιάξουμε το msfree.gr (τότε f1free.gr).

Βλέπετε, κατά κάποιο τρόπο οφείλουμε το msfree στο rally.gr και ίσως και μόνο για αυτό να άξιζε να γράψω δύο καλά λόγια στο τέλος αυτού του κειμένου…

… αλλά και πάλι, αυτός δεν ήταν ο τελευταίος αποκλεισμός.


Σχετικά για το άρθρο θέλω να αναφέρω ότι κάποιος που θέλει να εννοέι τον εαυτό του αξιόλογο θα πρεπει να ξέρει να σεβεται και ορισμένα πραγματα. Οποια σχέση και να είχαν με το rally.gr πρεπει να αναγνωρίσουν την αξία αυτου του site και την γενικότερη προσπάθεια που έκαναν όλα τα παιδια εκεί χωρίς κόμπλεξ και δείγματα "κανιβαλισμού".

Y.Γ. Αλήθεια στο msfree ποτε ήταν η τελευταία φορά που ασχολήθηκαν με το greek motorsport???Και επίσης στην κεντρική σελίδα τους υπάρχει κάτι που να αφορά την ελληνική πραγματικότητα ??? Όποιος αγαπά το motorsport γράφει πρώτα για το τι γίνεται στην πατρίδα του και μετά ας γράψει και για το πρωτάθλημα Formula BMW

_________________
______________
rally car wanted...


Κυρ Δεκ 26, 2010 12:54 am
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 1:56 pm
Δημοσιεύσεις: 525
Δημοσίευση Re: κλεινει το rally.gr ??????
Γενικότερα πάντως η νοοτροπία του rally.gr που περιγράφει, το οποίο δεν παρακολουθούσα ήταν ολόιδια με των 4Τ που διάβαζα τακτικά ώσπου με κούρασε η όλη κουβέντα ως του καλύτερου περιοδικού στην Ευρώπη και ίσως στον κόσμο ενώ τα άρθρα του επ ουδενί δεν το υποστήριζαν. Έκραζαν την βελτιωση των αυτοκινήτων και όταν είδαν ότι τελικά ο κλάδος είχε πολύ χρήμα τότε προσπάθησαν να εντάξουν και αυτόν τον τομέα στα θέματά τους. Είχαν (δεν λέω έχουν γιατί πολύ απλά τώρα δεν τους διαβάζω) τον σύνδρομο των ανώτερων και λοιδορούσαν τους υπόλοιπους σαν οπορτουνιστές κοκ ενώ οι ίδιοι συμπεριφέρονταν με τον ίδιο τρόπο.


Όταν λες το καλύτερο ελληνικό περιοδικό και άλλα συναφή πρέπει να τα επιβεβαιώνεις και όχι απλώς να το ισχυρίζεσαι. Επιβεβαιώνεις ότι είσαι η ελίτ με πράξεις. Αντιθετα αυτοί έγιναν ότι κατηγορούσαν.

Συνεπώς, αν το rally.gr είχε την ίδια λογική δεν μου φαίνεται απίθανο το γιατί έκλεισε. Γενικά ο όμιλος με τον ανταγωνισμό δεν τα πάει καλά...Αν είσαι καλός παραμένεις.

_________________
Understand procedure, understand war. Understand rules, regulations. I don't understand sorry


Κυρ Δεκ 26, 2010 10:22 am
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 10:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: κλεινει το rally.gr ??????
Παρακολουθώ το θέμα εδώ και τεσσερις μέρες ....δηλαδή όταν ο strattisino έκανε την πρώτη ανάρτηση του συμβάντος στο fb. μιας και ήταν χρονιάρες και δύσκολές μέρες είπα να το αναφέρω απο βδομάδα αλλά με προλάβατε .....

πραγματικά το συμβάν αυτό μόνο με θλίψη μπορέι να γεμίσει κάποιον .... rally.gr , το πρώτο ελληνικό site που ασχολήθηκε με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό στην Eλλάδα (για αυτό εξάλλου και δημιουργήθηκε) και όχι μόνο ....

το παρακλάδι του rally.gr και κατ'επέκταση 4troxoi.gr, 4tforum (το πρώτο forum που γράφτηκα πριν χρόνια όσον αφορά τον μηχανοκίνητο αθλητισμό και την αυτοκίνηση γενικότερα) ευτυχώς θα συνεχίσει να λειτουργεί ....

από ότι έχω καταλάβει το rally.gr κλείνει αλλά δεν θα μείνουμε ξεκρέμαστοι μιας και όπως δήλωσε ο κ.Στρατής το θέματα του WRC και της F1 θα συνεχίσουν να υπάρχουν αλλά στο μπαμπά του rally.gr ,το 4troxoi.gr..... η ελληνική θεματολογία - πραγματικότητα θα περιέχεται στην ιστοσελίδα της νεοσύστατης ομοσπονδίας για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό, OMAE...ελπίζουμε να αγκαλιάσει το μηχανοκίνητο όπως έκανε παλιά το rally.gr ..... αλλά το όνομα του και μόνο θα λείπει απο άποψη τόσο τεχνική(αυτό βέβαία με μια μικρή παραχώρηση δεν είναι πρόβλημα ) αλλά και συναισθηματική .

οι αντιδράσεις όμως από αγνούς φιλάθλους του σπορ είναι μεγάλη παρόλο τις γιορτινές μέρες και μιας ο όρος ομοσπονδία στην ελλάδα σημάινει κρατική επιχορήγηση τότε "λεφτά υπάρχουν" όποτε μπορεί να γίνει συγχώνευση των δύο site πχ με δυο domain( omae.gr , rally.gr) τα οποία να αναφέρονται στην ίδια σελίδα όπως ήδη γίνοταν μέχρι τώρα και την οικονομική στήριξη της σελίδας να την αναλάβει η ΟΜΑΕ.

τώρα για το άθρο που αναφέρετε ο saxter και το παρακάτω σημείο

msfree.gr έγραψε:
Ξέρετε πως ξεκίνησε το msfree; Πριν από πέντε χρόνια σκέφτηκα την πατέντα για το πώς θα μπορούσε να αναπτυχθεί ένα νόμιμο ανεπίσημο live timing για την Formula 1. Αγαπούσα πολύ τον μηχανοκίνητο αθλητισμό και φυσικά παρακολουθούσα καθημερινά το rally.gr, οπότε έφτιαξα ένα demo, προσέθεσα και ένα γραφικό σετ για την αναβάθμιση του site (που ήδη είχε αρχίσει να παλιώνει) και έστειλα το παρακάτω mail στον Κώστα Καβαθά:

«Κύριε Καβαθά καλημέρα, Παρακολουθώ το rally.gr σταθερά και σκέφτηκα ότι μπορώ να σας βοηθήσω να το κάνετε ακόμα καλύτερο. Σας στέλνω το δείγμα από ένα εντελώς νόμιμο ανεπίσημο livetiming και μια πρόταση για το πώς πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο το site. Δεν έχω καμία οικονομική απαίτηση. Θα ήθελα μόνο στο livetiming να αναγράφεται η εταιρία μου και σε περίπτωση που μπορέσετε να το πουλήσετε χορηγικά να μου δώσετε ένα μικρό ποσοστό. Αυτό που κυρίως όμως θέλω από εσάς είναι να μου πείτε τη γνώμη σας».

Μετά από λίγες ώρες μου απάντησε: «Προώθησα το μήνυμά σας στον αρμόδιο, κ. Στρατή Χατζηπαναγιώτου». Δεν έλαβα καμία απάντηση έκτοτε. Έστειλα μόνο λίγες μέρες μετά ένα email στον κο Καβαθά που του εξέφραζα την έκπληξή μου για το γεγονός ότι έχει αρμόδιο για τη γνώμη του. Περίμενα κάτι καλύτερο.


για το παραπάνω ο strattisino δήλωσε ότι πότε δεν έχει αφήσει αναπάντητο email...

επίσης αναφέρω ότι δεν είναι σωστό να περιμένεις στην γωνία ... για όλους έχει μικρά ή μεγάλα ράμματα η γούνα τους .....

ακόμα έμαθα ότι θα γίνει και μια ζωντανή ιντερνετική ραδιοφωνική εκπομπή την παραμονή της πρωτοχρονιάς απο όλους τους συντελεστές του msfree (msfree racing audio , home page) οπότε θα είναι ενδιαφέρον να την ακούσουμε .....όταν μάθω ή όποιος μάθει πρώτος την ακριβή ώρα ας ενημερώσει ....

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Δευτ Δεκ 27, 2010 12:16 pm
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Ιουν 29, 2009 8:53 pm
Δημοσιεύσεις: 101
Δημοσίευση Re: κλεινει το rally.gr ??????
....Φιλοι μου δεν μενει και τιποτα ανοιχτο πλεον σ' αυτη τη χωρα......


Δευτ Δεκ 27, 2010 8:22 pm
Προφίλ
_

Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 1:09 pm
Δημοσιεύσεις: 91
Δημοσίευση Re: κλεινει το rally.gr ??????
Ειναι κριμα για το rally.gr να κλεισει απο τη μια και ταυτοχρονα ειναι κριμα για το ιστορικοτερο περιοδικο του χωρου στην Ελλαδα να αφηνει να κλεισει το site. Απο εκει και περα, κατι αλλο, βαθυτερο φταιει και η κριση μαλλον ειναι προσχημα. Δεν μπορει "ο καθε πικραμενος" να σηκωνει ενα site/forum για το ο,τιδηποτε και να αδυνατει ενα τετοιο περιοδικο να κρατησει την εν λογω ιστοσελιδα ζωντανη.
Η (αυτοκινητιστικη) ζωη συνεχιζεται. Αν το περιοδικο δεν αντιλαμβανεται ή δεν μπορει (ελεω αλλης ιδιοκτησιας) ειναι προβλημα του. Το ευχαριστουμε για την εως τωρα προσφορα του, αλλα δυστυχως πρεπει να παμε παρακατω...

_________________
I'll be back...


Τρί Δεκ 28, 2010 5:53 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 7 Δημοσιεύσεις ] 
 Συναφή θέματα 
WRC RALLY ITALIA SARDEGNA 2013
Δ. Συζήτηση: Αγώνες
Συγγραφέας: GregWrc
Απαντήσεις: 49
FX Pro Cyprus Rally 4 - 6 Νοεμβρίου 2010 (IRC)
Δ. Συζήτηση: Αγώνες
Συγγραφέας: saxter
Απαντήσεις: 8
32o Rally ΠΑΛΑΔΙΟ - 19/11/2011
Δ. Συζήτηση: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ
Συγγραφέας: GregWrc
Απαντήσεις: 94
58th Rally Acropolis 2012
Δ. Συζήτηση: Αγώνες
Συγγραφέας: arsenarg
Απαντήσεις: 265
WRC Rally Australia 2013
Δ. Συζήτηση: Αγώνες
Συγγραφέας: GregWrc
Απαντήσεις: 32
Κορυφή


 Μέλη σε σύνδεση 

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.

Copyright www.motorsport-fanatics.gr.

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com Portal XL 5.0 ~ Premod 0.2 phpBB SEO