[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 8:17 am ]


Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
 Την βοηθεια σας παρακαλω!!! 
Συγγραφέας Μήνυμα
_

Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 7:11 am
Δημοσιεύσεις: 3
Δημοσίευση Την βοηθεια σας παρακαλω!!!
Θα ηθελα την συμβουλη απο τους πιο εμπειρους στους αγωνες και οχι μονο !!!! θελω να συμετασχω και εγω σε εναν αγωνα αυτοκινητων (χωματινο) αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω πρωτα, δηλαδη απο που να ξεκινησω :thinking ,το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι το χρηματικο μερος ειναι περιορισμενο :cry: , αλλα απο την πλευραμου υπαρχει μηχανολογικη γνωση γυρο απο το αυτοκινητο αλλα και συνεργειο τυχανει να ειμαι μηχανικος αυτοκινητων, για αυτοκινητο υπαρχει ενα σταρλετ κρ 60, θα ζητουσα την κατανοηση σας γιατι δεν ξερω πολλα ευχαριστω !!!!!


Δευτ Μάιος 27, 2013 11:25 pm
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 6:04 pm
Δημοσιεύσεις: 1469
Δημοσίευση Re: Την βοηθεια σας παρακαλω!!!
Aπο την στιγμη που θες μονο χωμα η λυση για οσο το δυνατον περιορισμενο κοστος ειναι τα σπριντ,αλλα το χωμα ειναι ακριβο οι καταπονησεις και οι βλαβες ειναι πολυ ποιο συχνες και ποιο ακριβες.Καλο κουραγιο στο ενχειρημα σου .

_________________
Blue Oval Power

Juha Kankkunen - Rally Finland 1998


Τρί Μάιος 28, 2013 7:12 am
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 8:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: Την βοηθεια σας παρακαλω!!!
1. Βρες την homologation του αυτοκίνητου σου, περιλαμβανει τα πάντα για το μοντέλο σου, και θα ξερεις μέχρι που μπορεις να παρεμβεις μηχανολογικά για να εισαι εντος κανονισμών. Αν και η κατηγορία Ε που θα εισαι ειναι πιο ελαστική , αυτο δεν σημαινει ότι δεν εχει κανοισμούς.

2. Διάβασε τους κανονισμούς J που ισχύουν .( viewtopic.php?f=27&t=384 )

3. Αφού έχεις διαβάσει καλά, ΓΔΥΣΕ το αυτοκίνητο, Ασε μόνο το σασι και άρχισε. Καθάρισμα, ράψιμο, δεσιμο, ενισχυση, βάψιμο.


Ένα πολύ καλό άρθρο είχε κάνει ο Stelios_mk1 όπου παρουσιάζει την προετοιμασία του αγωνιστικού του. Θα σε βοηθησει πάρα πολύ.
viewtopic.php?f=27&t=607

Δεν είμαι ειδικός επι του θέματος απλά το έχω ψάξει λίγο. Αλλά σίγουρα πιστεύω πως όλο και κάποιος θα σε βοηθαει σε πιο εξειδικευμενα θεματα.


Όταν τελειώσεις όλα τα πάνω θα μιλήσουμε για εξοπλισμό αγωνιστικού και κτλ....

Και να θυμάσαι ότι το χώμα έχει πολύ καταπόνηση , οπότε ενίσχυσε το καλά!

_________________
______________
rally car wanted...


Τρί Μάιος 28, 2013 9:11 am
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2011 11:19 pm
Δημοσιεύσεις: 1650
Τοποθεσία: Ωρωπός
Δημοσίευση Re: Την βοηθεια σας παρακαλω!!!
Αν και δεν έχω γνώση επι του θέματος, πρότεινα αρχικά να βρεις κάποιους χορηγούς να σε υποστηριξούν οικονομικά, ώστε να μπορέσεις να ετοιμάσεις - εξοπλίσεις το αγωνιστικό σου.
Εν συνεχεία όπως αναφέρθηκε και παραπάνω θα συμβαδίσεις με τους κανονισμούς της κατηγορίας σου για να στήσεις το αυτοκίνητο.
Καλη δύναμη στην προσπάθεια σου και να μας κρατάς ενήμερους, να μαθαίνουμε και εμείς οι μικροί.

_________________
...Motorsport has ruined my life...!


Τρί Μάιος 28, 2013 2:04 pm
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 10:41 pm
Δημοσιεύσεις: 924
Δημοσίευση Re: Την βοηθεια σας παρακαλω!!!
Φίλε μου επειδή εδω και 3 χρόνια προετοιμάζω ένα αγωνιστικο Ford Fiesta mk1 η συμβουλή μου είναι:

ΒΡΕΣ ΕΝΑ ΕΤΟΙΜΟ!!

Μην μπλεξεις να το στήσεις μόνος σου, θα σου στοιχίσει τα 3πλά και βάλε.
Για να πάρεις μια εικόνα, μέχρι στιγμής έχω ξεπεράσει τα 7000€ με πολύ προσώπική δουλεία και πολύ ψάξιμο για να πετυχω την καλύτερη δυνατη τιμή στα εξερτηματα που χρειαζομαι, και το αυτοκίνητο είναι ακόμα καρότσα σε τάκους!!

Δεν μπορώ να πώ , το διασκεδάζω και μ'αρεσει να το βλέπω να προχωράει αλλά αν επαιρνα τωρα την απόφαση να ασχοληθω με τους αγώνες ενεργά, θα αγοραζα ένα έτοιμο μεταχειρισμένο.
Το καλό όταν ξεκινας απο το μηδεν είναι οτιξέρεις τι έχεις φτιάξει και οτι βλάβη προκυψει έιναι ευθυνη δική σου, αλλά αξίζει το κόστος και η ταλαιπωρία?

Αυτη τη στιγμή βρισκεις Starlet με 3000€ και Corolla με κάτι παραπάνω, αυτοκίνητα αξιοπιστα και ιδανικα για χώμα.

_________________
Like us on Facebook:
Fiesta mk1 Historic Rally Team Pyrgos


Τρί Μάιος 28, 2013 2:55 pm
Προφίλ WWW
Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Pyrgiotis για την δημοσίευση του/της: japanjim
_

Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 1:09 pm
Δημοσιεύσεις: 91
Δημοσίευση Re: Την βοηθεια σας παρακαλω!!!
Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο. Ομοιοπαθης και εγω και με χειροτερο τροπο...

Απαγορευεται δια ροπαλου το αγωνιστικο απο το μηδεν! Μονο 2 λογοι μπορουν να κανουν καποιον να το τολμησει:

1) Θελει ενα αμαξι διαφορετικο απο τα αλλα.
2) Δεν τον απασχολει το κοστος και θελει να φτιαξει διαστημοπλοιο.

Το θεμα ειναι οτι δεν αξιζει ουτε το ενα ουτε το αλλο γιατι το διαφορετικο αμαξι συνεπαγεται μη ευρεση ανταλλακτικων και το διαστημοπλοιο το αγοραζεις ετοιμο απο rally24 ή racecarsdirect.

Σε μια (μπουρδ)ελλαδα που δε ξερεις αν θα εχεις ψωμι να φας τους επομενους μηνες, δεν "ανοιγεις πληγες". Δυο οι δρομοι φιλε:

1) Παρε ο,τι σου προτεινει ο pyrgiotis. Δουλεμενα τα toyota οποτε βουρ. Ενα παλιο Α/5 (ασε τα πισωκινητα, ο κοσμος προχωρα εκτος αν θες να γινεις ιστορικος οποτε αλλο θεμα) αρχων του '90 και εισαι μια χαρα, παντα μονο για σπριντακια...
2) Περιμενε και μαζεψε λεφτα. Δεν υπαρχει περιπτωση να ομαλοποιηθουν οι αγωνες για τα επομενα 2 χρονια τουλαχιστον. Αν λοιπον δεν μπορεις να εχεις διαρκη παρουσια και εισαι για ενα αγωνα το χρονο σκεψου την ενοικιαση. Πολλα τα λεφτα ακουγονται αρχικα αλλα μονο οτι γλιτωνεις την κατοχη ενος αυτοκινητου με ο,τι συνεπαγεται ειναι μεγαλη υποθεση. Επισης σημαντικο θεμα ειναι η μετακινηση του αγωνιστικου απο και προς τον αγωνα. Για βαλτα κατω...

Δεν σε αποθαρρυνουμε. Απλα επ' ουδενι δεν πρεπει να "κλειστεις" σε κατι που τουλαχιστον το '13 δεν υφισταται στην ουσια...

_________________
I'll be back...


Τρί Μάιος 28, 2013 10:17 pm
Προφίλ
Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε johanndelta για την δημοσίευση του/της: japanjim
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 10:41 pm
Δημοσιεύσεις: 924
Δημοσίευση Re: Την βοηθεια σας παρακαλω!!!
johanndelta έγραψε:

1) Θελει ενα αμαξι διαφορετικο απο τα αλλα.
..


Εγώ έτσι την πάτησα...ασε που παντα οταν φτιαχνεις κάτι οχι δημοφιλες κινδυνευεις να δου βγει μαπα το καρπουζι...

Τι λέω... :aaaaa :aaaaa :aaaaa :aaaaa

_________________
Like us on Facebook:
Fiesta mk1 Historic Rally Team Pyrgos


Τρί Μάιος 28, 2013 11:00 pm
Προφίλ WWW
_

Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 7:11 am
Δημοσιεύσεις: 3
Δημοσίευση Re: Την βοηθεια σας παρακαλω!!!
johanndelta έγραψε:
Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο. Ομοιοπαθης και εγω και με χειροτερο τροπο...

Απαγορευεται δια ροπαλου το αγωνιστικο απο το μηδεν! Μονο 2 λογοι μπορουν να κανουν καποιον να το τολμησει:

1) Θελει ενα αμαξι διαφορετικο απο τα αλλα.
2) Δεν τον απασχολει το κοστος και θελει να φτιαξει διαστημοπλοιο.

Το θεμα ειναι οτι δεν αξιζει ουτε το ενα ουτε το αλλο γιατι το διαφορετικο αμαξι συνεπαγεται μη ευρεση ανταλλακτικων και το διαστημοπλοιο το αγοραζεις ετοιμο απο rally24 ή racecarsdirect.

Σε μια (μπουρδ)ελλαδα που δε ξερεις αν θα εχεις ψωμι να φας τους επομενους μηνες, δεν "ανοιγεις πληγες". Δυο οι δρομοι φιλε:

1) Παρε ο,τι σου προτεινει ο pyrgiotis. Δουλεμενα τα toyota οποτε βουρ. Ενα παλιο Α/5 (ασε τα πισωκινητα, ο κοσμος προχωρα εκτος αν θες να γινεις ιστορικος οποτε αλλο θεμα) αρχων του '90 και εισαι μια χαρα, παντα μονο για σπριντακια...
2) Περιμενε και μαζεψε λεφτα. Δεν υπαρχει περιπτωση να ομαλοποιηθουν οι αγωνες για τα επομενα 2 χρονια τουλαχιστον. Αν λοιπον δεν μπορεις να εχεις διαρκη παρουσια και εισαι για ενα αγωνα το χρονο σκεψου την ενοικιαση. Πολλα τα λεφτα ακουγονται αρχικα αλλα μονο οτι γλιτωνεις την κατοχη ενος αυτοκινητου με ο,τι συνεπαγεται ειναι μεγαλη υποθεση. Επισης σημαντικο θεμα ειναι η μετακινηση του αγωνιστικου απο και προς τον αγωνα. Για βαλτα κατω...

Δεν σε αποθαρρυνουμε. Απλα επ' ουδενι δεν πρεπει να "κλειστεις" σε κατι που τουλαχιστον το '13 δεν υφισταται στην ουσια...

εχει απολυτο δικιο σε αυτα που λες απλως το ειχα στο μυαλο μου ενα φτηνο αγωνιστικο για κανα 2 αγωνες τον χρονο αλλα απο οτι βλεπω φτηνο και να το φτιαξεις μονο σου μαλλον δεν γινετε :hehe παντως ευχαριστω οσους μου απαντησαν γιατι με βοηθεισαν πραγματικα :beers :beers


Τετ Μάιος 29, 2013 8:14 am
Προφίλ
_

Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 1:09 pm
Δημοσιεύσεις: 91
Δημοσίευση Re: Την βοηθεια σας παρακαλω!!!
Pyrgiotis έγραψε:
johanndelta έγραψε:

1) Θελει ενα αμαξι διαφορετικο απο τα αλλα.
..


Εγώ έτσι την πάτησα...ασε που παντα οταν φτιαχνεις κάτι οχι δημοφιλες κινδυνευεις να δου βγει μαπα το καρπουζι...

Τι λέω... :aaaaa :aaaaa :aaaaa :aaaaa


Mε τα 7.000 σκεψου τι θα επαιρνες, ειδικα τωρα...
Δεν ειναι και τοσο κακο το διαφορετικο, αρκει να μπορει να κερδισει στην κλαση που το τρεχεις...

_________________
I'll be back...


Τετ Μάιος 29, 2013 10:25 am
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 10:41 pm
Δημοσιεύσεις: 924
Δημοσίευση Re: Την βοηθεια σας παρακαλω!!!
Εγω ξεκίνησα για συναισθηματικους λογους με το συγκεκριμένο, γνωρίζοντας οτι δυσκολα θα κερδισει κλάση, αλλα και σκεπτόμενος σαν τον φίλο πιο πάνω (2-3 σπριντ επιλεκτικα το χρόνο).

Ξεκίνησα για απλή ανακατασκευη για να το κρατήσω σαν Ιστορικο, και στην πορεια αποφάσισα να γινει Ιστορικο Αγωνιστικο...το αποτελεσμα θα δείξει!

_________________
Like us on Facebook:
Fiesta mk1 Historic Rally Team Pyrgos


Τετ Μάιος 29, 2013 2:45 pm
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο


 Μέλη σε σύνδεση 

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.

Copyright www.motorsport-fanatics.gr.

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com Portal XL 5.0 ~ Premod 0.2 phpBB SEO