[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am ]


Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 Οδηγώντας στο Kartodromo... 
Συγγραφέας Μήνυμα
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 8:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Οδηγώντας στο Kartodromo...
Χθές 30/06 είχα την πρωτη μου επαφη με πίστα. Αν και το kartodromo ενδεικνιετε πιο πολυ για karting, τελικά διαπίστωσα πως και για αυτοκίνητα μια χαρά ειναι.

Το όχημα μου ενα citroen c4 1.6 με ταλαιπωρημενα λαστιχα, λίγο χαμηλωμένο και αναρτησείς ΚΟΝΙ FSD.

Όλα πήγαν μια χαρα και δεν ειχαμε κανα απροοπτο. Έμαθα αρκετα πως συμπεριφερεται ο γάλλος μου σε γρήγορη οδηγηση αλλα και εγω πως δεν χρειαζεται να τρέχεις σαν τρελός για να πετυχεις καλο χρονο. Απλα κ@υλωμένος απο την πρωτη φορα εμπαινα με τα "ολα μου" με αποτελεσμα στην επομενη στροφη να εχω χασει τις σωστες γραμμες. Παρόλα αυτα έκανα χρόνους 1.06-1.07 και κατι ψιλά. Την επόμενη φορα πιστευω πως θα ειναι κατω κανα 2 δευτερολεπτα, αν φυσικα οδηγησω με συνεση και οχι με πάθος.αααα και αν δεν γλιστραω τοσο μα τοσο πολυ ιδιως στο κατω πεταλο οπου επεφτα σε ταχυτητα γυρω στα 20-25km για να μην γλυστραω.

Μαζι μου εκανε μια βολτα και ο Greg οο οποιος ομως δεν με συμβουλεψε αρκετα. Σαν συνοδηγος του δινω -2. Μιλα ρε μπανιστα...μίλα και λιγο....


Γιατι τα λεω όλα αυτα? Απλα επειδη αν εχουμε απο μια τετραδα λαστιχα παραπανισια καλο ειναι να μπαινουμε και να ξεχαρμανιαζουμε λιγο με πολυ περισσοτερη ασφαλεια απο οτι στα διαφορα ελληνικα βουνα με γκρεμια απο κατω. Το προτεινω ανεπιφυλακτα ειτε θες να πας πολυ γρηγορα ειτε απλα σβέλτα.

video τραβηξαμε αρκετα αλλα η καμερα του greg παλι δεν μας εκανε το χατηρι και τα διεγραψε!!!

Αν θελετε μπορουμε να διοργανωσουμε και εμεις ενα μικρο happening..... :)

_________________
______________
rally car wanted...


Πέμ Ιούλ 01, 2010 5:32 pm
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 09, 2009 5:49 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Δημοσίευση Re: Οδηγώντας στο Kartodromo...
Συγχαρητήρια φίλε saxter. Και σαν θεατής και μόνο που ήμουν, το θεώρησα αρκετά καλή εμπειρία.


saxter έγραψε:
...Απλα επειδη αν εχουμε απο μια τετραδα λαστιχα παραπανισια καλο ειναι να μπαινουμε και να ξεχαρμανιαζουμε λιγο με πολυ περισσοτερη ασφαλεια απο οτι στα διαφορα ελληνικα βουνα με γκρεμια απο κατω. Το προτεινω ανεπιφυλακτα ειτε θες να πας πολυ γρηγορα ειτε απλα σβέλτα.

Το λέγαμε στον γυρισμό. Το θεωρώ πάρα πολύ καλή ιδέα.


saxter έγραψε:
...Μαζι μου εκανε μια βολτα και ο Greg ο οποιος ομως δεν με συμβουλεψε αρκετα. Σαν συνοδηγος του δινω -2. Μιλα ρε μπανιστα...μίλα και λιγο....

:lol: :lol: :lol:



saxter έγραψε:
Αν θελετε μπορουμε να διοργανωσουμε και εμεις ενα μικρο happening..... :)

Εννοείται. Παρακαλώ τους κύριους admin να προβούν στις απαραίτητες ενέργειες.

_________________
A samurai spectator of rallyes


Πέμ Ιούλ 01, 2010 7:19 pm
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 1:56 pm
Δημοσιεύσεις: 525
Δημοσίευση Re: Οδηγώντας στο Kartodromo...
H άσφαλτος πως είναι εκεί;;;Εγώ με powerslave είχαμε μπει στην πίστα της Πάτρας όπου γλύστραγε τόσο ώστε με ελάχιστο χειρόφρενο να γυρνάει αρκετά μεν, αλλά δεν έφθειρες τα λάστιχα. Τιμή και χρονικό διάστημα δεν είπες saxter όμως...

_________________
Understand procedure, understand war. Understand rules, regulations. I don't understand sorry


Πέμ Ιούλ 01, 2010 9:05 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 8:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: Οδηγώντας στο Kartodromo...
μαζευτηκαμε περι τα 20 άτομα. Τα παιδια εκει του fiestamanics(ξεχασα να το αναφερω, sorry) μου ειπαν για 25 ευρω. Μπηκα 3 φορες με 4 γυρους την καθε φορα και θα ,πορουσα να μπω και αλλη φορα αλλα φυγαμε. Η πιστα δεν πρεπει να γλυστραγε πολυ. Εγω προσπαθησα να χρησιμοποιησω χειροφρενο αλλα δεν επιανε. Αλλα στα 2 πεταλα που εχει μουρωνα παρα πολυ ετσι ωστε να κοβω.Πιστευω οτι γενικα ηταν καλη.
Την πιστα τα παιδια την ειχαν κλεισει για 2 ωρες.

_________________
______________
rally car wanted...


Πέμ Ιούλ 01, 2010 9:54 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 10:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: Οδηγώντας στο Kartodromo...
saxter έγραψε:
Χθές 30/06 είχα την πρωτη μου επαφη με πίστα. Αν και το kartodromo ενδεικνιετε πιο πολυ για karting, τελικά διαπίστωσα πως και για αυτοκίνητα μια χαρά ειναι.

Το όχημα μου ενα citroen c4 1.6 με ταλαιπωρημενα λαστιχα, λίγο χαμηλωμένο και αναρτησείς ΚΟΝΙ FSD.

Όλα πήγαν μια χαρα και δεν ειχαμε κανα απροοπτο. Έμαθα αρκετα πως συμπεριφερεται ο γάλλος μου σε γρήγορη οδηγηση αλλα και εγω πως δεν χρειαζεται να τρέχεις σαν τρελός για να πετυχεις καλο χρονο. Απλα κ@υλωμένος απο την πρωτη φορα εμπαινα με τα "ολα μου" με αποτελεσμα στην επομενη στροφη να εχω χασει τις σωστες γραμμες. Παρόλα αυτα έκανα χρόνους 1.06-1.07 και κατι ψιλά. Την επόμενη φορα πιστευω πως θα ειναι κατω κανα 2 δευτερολεπτα, αν φυσικα οδηγησω με συνεση και οχι με πάθος.αααα και αν δεν γλιστραω τοσο μα τοσο πολυ ιδιως στο κατω πεταλο οπου επεφτα σε ταχυτητα γυρω στα 20-25km για να μην γλυστραω.


μπράβο φίλε γιώργο ,πολύ καλός και πάλι πολλά μπράβο ..... toufas (ευχολόγος) speaking ...... :D

πως πήγαινες έτσι μωρή κουλομαρία ....... όλο πρώτη-δεύτερα ήσουν...... πάτα το λίγο το γκάζι κατσικαγιάρη- τραΐ.... greg speaking ( οι τελεταίες ατάκες είναι δανεισμένες απο τον φίλο μπάμπη απο την γραμμένη φθιώτιδος)

Υγ τα παραπάνω αποτελούν μια ευχάριστη νότα ..... ας μιλησουμε σοβαρά

για πρώτη φορά τα πήγες πολύ καλά αν κρίνω όχι απο τους χρόνους αλλά απο τα περάσματα σου σε σχέση με αυτών που κινιόταν κάπως σβέλτα ..... επίσης το c4 σου ήταν μια κατηγορία παραπάνω απο τα fiesta αλλά ο γάλλος τα πήγε περίφημα .......

όσον αφορά τους χρόνους κάθε φορά που θα μπαίνεις θα βελτιώνεσαι .... βέβαια για το γλίστηρημα ευθύνεται το μεγάλο προφίλ που έχεις μιας και το 55 είναι για άνετα ταξίδια και όχι για στρήψιμο , η μικρή πίεση που είχες βάλει στα λάστιχα (34) μιας και το λάστιχο σου "μαγούλιαζε" (το είδαμε και με το proedro ή στην φουρκέτα μπροστά απο την κερκίδα ή στην Κ1 ), ο καιρός ο οποίος είναι καλοκαιράκι και η πίσσα όσο να πεις γλιστράει περισσότερο σε σχέση με τις άλλες εποχές ...

θα σου πρότεινα λοιπόν να βάλεις στο πρόγραμμα να βρεις 15άρες και να τις ντύσεις με ημισλικ και τότε δεν θα γλιστρσς ή όταν αλλάξεις λάστιχα να βάλεις χαμηλότερο προφιλ.... επίσης ψάξε να δεις τα fsd αν δουλεύουν με ελατήρια χαμηλώματος όπως μας είχε πει μια ψυχή απο εκεί πάνω .........

saxter έγραψε:
Μαζι μου εκανε μια βολτα και ο Greg οο οποιος ομως δεν με συμβουλεψε αρκετα. Σαν συνοδηγος του δινω -2. Μιλα ρε μπανιστα...μίλα και λιγο....


οι γραμμές σου ήταν αρκετά καλές ..... σου έκανα δυο διορθώσεις.... 1ον να μην το στραμπουλάς στις φουρκέτες και να μπαίνεις ήρεμα και λίγο πριν βγείς στο apex τέρμα γκάζι όπως και στην Κ3 να μην πάτας κερπ αντιθέτως να μπαίνεις πιο ανοιχτά και στην κ4 κερπ και μετά τέρμα γκάζι ...... αν παρατήρησες επειδή η πίστα είναι πολύ μικρή και απαιτητική δεν ήθελα να σου μιλήσω μήπως και έχανες την αυτοσυγκεντρωσή σου...... όπως είδες τις διορθώσεις μου στις έκανα την μια στην φουρκέτα που έιχες περιθώριο να σκεφτείς και την άλλη στην ευθεία για τον ίδιο λόγο...

YΓ έπρεπε μωρή κουλομαρία να σου τις έλεγα όλες πατημένες και να σου φωνάζα "πως έτσι μωρή χελόνα" να το έβγαζες τροπέτο και μετά να σου έλεγα πάμε Omega να πάρουμε το DS3 που στρίβει καλύτερα ...... :tongue


saxter έγραψε:
Γιατι τα λεω όλα αυτα? Απλα επειδη αν εχουμε απο μια τετραδα λαστιχα παραπανισια καλο ειναι να μπαινουμε και να ξεχαρμανιαζουμε λιγο με πολυ περισσοτερη ασφαλεια απο οτι στα διαφορα ελληνικα βουνα με γκρεμια απο κατω. Το προτεινω ανεπιφυλακτα ειτε θες να πας πολυ γρηγορα ειτε απλα σβέλτα.


κοιτάχτε καλές οι πίστες αλλά σαν το βουνό τίποτα ..... εγώ εφόσον δεν μπορώ να τρέξω ακόμα σε κάποιο αγώνα θα πηγαίνω στα βουνά τις κρύες νύχτες του χειμώνα και θα στρίβω όταν όλοι κοιμούνται και βλέπουν talent Show... επίσης σαν τις εμπειρίες που έχω νιώσει με το πιο motorsport-crazy crew δεν τις συγκρίνω με τίποτα ..... saxter μου θυμίζεις όλους τους κοντρερ και όλους τους μαχητές των δρόμων οι οποίοι μόλις τρέξουν σε κάποιο αγώνα λένε ..... μόνο πίστα η κατ ' επέκταση μόνο αγώνες .... και όσοι δεν μπορούν τι να κάνουν δηλαδή ... αφήστε το καθένα να την βρίσκει όπως θέλει και όπως μπορεί .... εξάλλου ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του και εφόσον δεν έχει τρελόχαρτο έχει "σώας στα φρένα" :D

saxter έγραψε:
video τραβηξαμε αρκετα αλλα η καμερα του greg παλι δεν μας εκανε το χατηρι και τα διεγραψε!!!


επειδή ο θεούλης είναι μαζί μου ..... ορίστε θαυμάστε(έστω και λίγο) τον saxter



Εικόνα

Υγ όντως τα εν λόγω dvd θα πεταχτούν.......

saxter έγραψε:
Αν θελετε μπορουμε να διοργανωσουμε και εμεις ενα μικρο happening..... :)


κάτι θα κάνουμε απο Σεπτέμβρη .... θα το βάλουμε σαν ιδέα και μακάρι να μαζευτούμε αλλά και όποιος θέλει παέι στο kartodromo η όπου άλλου θέλει και την βρίσκει μόνος του με ένα μικρο αντίτιμο.

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Παρ Ιούλ 02, 2010 12:25 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 8:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: Οδηγώντας στο Kartodromo...
και το video και την φωτο τα εχω δει! τα δικα σου περιμενα! μεχρι και incar πλανα ειχαμε αλλα παλι τα dvd σου δεν μας εκαναν το χατηρι!

Παράθεση:
κοιτάχτε καλές οι πίστες αλλά σαν το βουνό τίποτα ..... εγώ εφόσον δεν μπορώ να τρέξω ακόμα σε κάποιο αγώνα θα πηγαίνω στα βουνά τις κρύες νύχτες του χειμώνα και θα στρίβω όταν όλοι κοιμούνται και βλέπουν talent Show... επίσης σαν τις εμπειρίες που έχω νιώσει με το πιο motorsport-crazy crew δεν τις συγκρίνω με τίποτα ..... saxter μου θυμίζεις όλους τους κοντρερ και όλους τους μαχητές των δρόμων οι οποίοι μόλις τρέξουν σε κάποιο αγώνα λένε ..... μόνο πίστα η κατ ' επέκταση μόνο αγώνες .... και όσοι δεν μπορούν τι να κάνουν δηλαδή ... αφήστε το καθένα να την βρίσκει όπως θέλει και όπως μπορεί .... εξάλλου ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του και εφόσον δεν έχει τρελόχαρτο έχει "σώας στα φρένα"


greg εγω απλα λεω οτι σας ελεγα και πιο πριν. οτι φοβαμαι ολιγο παραπανω οταν τρε΄χω στα βουνα διοτι παιζουν και βραχια αλλα και ασταθμητοι παραγοντες. στην πιστα ξερεις τι να περιμενεις καθε φορα. Η μαλακια μπορει να γινει παντου απλα μεσα στην πιστα τα ποσοστα μειωνονται αρκετα! Επισης δεν ειπα οτι θα βαλω και Ν οταν θα πηγαινω στα βουνα! Οπως πηγαινα επιφυλακτικα σβελτα θα συνεχισω να πηγαινω! ( σχετική απάντηση )

παντως ειμαι αισιοδοξος και προς τους χρονους διοτι γενικα κινηθηκα αρκετα γρηγορα σε σχεση με αλλους απλα εχανα πολυ περισσοτερο σε μερικες στροφες-πεταλα παντα σε σχεση με αλλους!

Οπως και να εχει εγω θα δηλωσω παρον σε ενα επομενο event που ελπιζω να γινει απο εμας!!

_________________
______________
rally car wanted...


Παρ Ιούλ 02, 2010 2:12 pm
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 09, 2009 5:49 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Δημοσίευση Re: Οδηγώντας στο Kartodromo...
gregwrc έγραψε:
...κοιτάχτε καλές οι πίστες αλλά σαν το βουνό τίποτα ..... εγώ εφόσον δεν μπορώ να τρέξω ακόμα σε κάποιο αγώνα θα πηγαίνω στα βουνά τις κρύες νύχτες του χειμώνα και θα στρίβω όταν όλοι κοιμούνται και βλέπουν talent Show...


saxter έγραψε:
...οτι φοβαμαι ολιγο παραπανω οταν τρε΄χω στα βουνα διοτι παιζουν και βραχια αλλα και ασταθμητοι παραγοντες. στην πιστα ξερεις τι να περιμενεις καθε φορα. Η μαλακια μπορει να γινει παντου απλα μεσα στην πιστα τα ποσοστα μειωνονται αρκετα!...


gregwrc έγραψε:
...εξάλλου ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του και εφόσον δεν έχει τρελόχαρτο έχει "σώας στα φρένα"...


Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά του βουνού και της πίστας είναι ο ανοιχτός σε κυκλοφορία δρόμος. Δηλαδή τι σου φταίει ο ανυποψίαστος περαστικός από το αντίθετο ρεύμα και γενικά κάποιος που μια στο εκατομμύριο τύχει να περάσει.

Το δικό σου το κεφάλι-αμάξι άμα θες θα το φας, είτε στον δρόμο είτε σε πίστα.

_________________
A samurai spectator of rallyes


Παρ Ιούλ 02, 2010 3:07 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 10:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: Οδηγώντας στο Kartodromo...
Toufas έγραψε:
Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά του βουνού και της πίστας είναι ο ανοιχτός σε κυκλοφορία δρόμος. Δηλαδή τι σου φταίει ο ανυποψίαστος περαστικός από το αντίθετο ρεύμα και γενικά κάποιος που μια στο εκατομμύριο τύχει να περάσει.

Το δικό σου το κεφάλι-αμάξι άμα θες θα το φας, είτε στον δρόμο είτε σε πίστα.


για αυτό και εγώ πάω βράδια ώστε να βλέπω τα φώτα από απέναντι και επίσης δεν μπαίνω αντίθετα πάρα μόνο εκεί που με πέρνει με ασφάλεια δηλαδή εκεί που έχω ορατότητα ..... επίσης μένω μόνο στην λωρίδα μου ώστε να κάνω την διαδρομή σαν την ειδική , την πολύ στενή της Κορσικής .... και αν πατήσεις διαχωριστική game over .... δηλαδή τοιχάκι ....

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Παρ Ιούλ 02, 2010 3:22 pm
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 09, 2009 5:49 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Δημοσίευση Re: Οδηγώντας στο Kartodromo...
Σωστά, και λέω εγώ τώρα ένα σενάριο. Πας εσύ γρήγορα στην λωρίδα σου και εκείνη την στιγμή που περνάει αμάξι από απέναντι, σου σκάει το λάστιχο. Δεν φιλάς και τον άλλον? Ενώ στην πίστα, απλά φεύγεις από τον δρόμο. Γι αυτό είπα πριν, ΜΙΑ στο εκατομμύριο.

Θα μου πεις και απλά να πηγαίνεις μια βόλτα δεν μπορεί να σου συμβεί αυτό? Μπορεί. Σίγουρα όμως με μια μικρότερη ταχύτητα θα έχεις περισσότερο χρόνο να αντιδράσεις και λιγότερες ζημιές.

_________________
A samurai spectator of rallyes


Παρ Ιούλ 02, 2010 3:32 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 10:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: Οδηγώντας στο Kartodromo...
Toufas έγραψε:
Σωστά, και λέω εγώ τώρα ένα σενάριο. Πας εσύ γρήγορα στην λωρίδα σου και εκείνη την στιγμή που περνάει αμάξι από απέναντι, σου σκάει το λάστιχο. Δεν φιλάς και τον άλλον? Ενώ στην πίστα, απλά φεύγεις από τον δρόμο. Γι αυτό είπα πριν, ΜΙΑ στο εκατομμύριο.

Θα μου πεις και απλά να πηγαίνεις μια βόλτα δεν μπορεί να σου συμβεί αυτό? Μπορεί. Σίγουρα όμως με μια μικρότερη ταχύτητα θα έχεις περισσότερο χρόνο να αντιδράσεις και λιγότερες ζημιές.



ΑΝ ΑΝ ΑΝ ΑΝ ΑΝ...... παρακαλώ να μιλάμε με γεγονότα και να κόψουμε λίγο τις ταινίες επιστημονικής φαντασίας .....

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Παρ Ιούλ 02, 2010 3:43 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 Συναφή θέματα 
DRIFT & GP 2012 - Kartodromo
Δ. Συζήτηση: Άλλοι Αγώνες
Συγγραφέας: GregWrc
Απαντήσεις: 8
First round of D.C.G Kartodromo 18/3/12
Δ. Συζήτηση: Άλλοι Αγώνες
Συγγραφέας: bill vti
Απαντήσεις: 3
Οδηγώντας στην πίστα των Μεγάρων
Δ. Συζήτηση: Βίντεο
Συγγραφέας: saxter
Απαντήσεις: 15
Κορυφή


 Μέλη σε σύνδεση 

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.

Copyright www.motorsport-fanatics.gr.

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com Portal XL 5.0 ~ Premod 0.2 phpBB SEO