[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ Απρ 18, 2024 6:22 am ]


Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 Διόδια..... παντού !!! 
Συγγραφέας Μήνυμα
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 09, 2009 6:49 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Δημοσίευση Διόδια..... παντού !!!
Ξέρει κανείς ή έχει καταλάβει τι παίζει με τα έργα σε κάθε είσοδο - έξοδο στην εθνική Αθηνών - Λαμίας. Σήμερα που τα είδα λίγο καλύτερα, και αφού τελείωσαν τα χωματουργικά, παρατήρησα ότι φτιάχνουν διόδια. Ναι διόδια, σε κάθε είσοδο αλλά και έξοδο της εθνικής. Λες να το κάνουν autostrada όπως στην Ιταλία, να πληρώνουμε χιλιομετρικά?

_________________
A samurai spectator of rallyes


Δευτ Ιουν 29, 2009 7:29 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: Έργα στην εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας
tommi για γίνε πιο συγκεκριμένος .... στα εγκαίνια των διοδίων θα έχει χαβαλέ πάντως .....

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Δευτ Ιουν 29, 2009 7:38 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 9:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Re: Έργα στην εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας
Οχι φιλε μου!ακου να δεις τι θα κανουν!

Ειναι το γκομενακι πάνω θεσσαλονικη και θες να πας να το δεις?
παιρνεις το αμαξακι σου και πηγαινεις προς εθνικη οδο! Πριν μπεις πληρωνεις διοδια. Μετα αφιδνες ξαναπληρωνεις.μετα ξαναπληρωνεις....μετα ξαναπληρωνεις...ωσπου φθανεις καποια στιγμη μετα απο ωρες στην θεσσαλονικη. Για να βγεις απο την εθνικη τωρα πρεπει να ξαναπληρώσεις διόδια. Πως σου φενεται??? (Απο έγκυρη πηγη μέσα απο τα υπουργεια :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

_________________
______________
rally car wanted...


Δευτ Ιουν 29, 2009 7:42 pm
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 2:56 pm
Δημοσιεύσεις: 525
Δημοσίευση Re: Έργα στην εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας
saxter το ίδιο λέτε πάνω κάτω...Από αυτό που είπες καταλαβαίνω ότι είναι χιλιομετρικό το πράγμα καθώς και η Α.Ο έχει πολλά διόδια αλλά πληρώνεις μια φορά ανεξαρτήτου χιλιομέτρων...

_________________
Understand procedure, understand war. Understand rules, regulations. I don't understand sorry


Τρί Ιουν 30, 2009 1:17 am
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 09, 2009 6:49 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Δημοσίευση Re: Έργα στην εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας
Άπο σήμερα το νέο σύστημα διοδίων στο κομμάτι του ΠΑΘΕ Αθήνα - Λαμία και στον συνδετήριο κλάδο Σχηματάρι - Χαλκίδα.
Τέσσερις νέοι σταθμοί διοδίων μπαίνουν σε λειτουργία, ενώ καταργείται ο υφιστάμενος σταθμός Σχηματαρίου. Το κατώτατο αντίτιμο διοδίων ορίζεται στο 1,85 του ευρώ για τα ΙΧ αυτοκίνητα και το ανώτατο στα 2,25 ευρώ.
Η χρέωση κλιμακώνεται κατ' αναλογία με τα χιλιόμετρα που διανύονται με τιμή 0,3€/χλμ. Ετσι για τις μικρές αποστάσεις ο οδηγός θα πληρώνει λιγότερα από ό,τι μέχρι σήμερα, όμως για τις μεγαλύτερες αποστάσεις η αύξηση είναι της τάξης του 50%.
Το νέο σύστημα διοδίων χωρίζεται σε τρεις ζώνες πληρωμής και λειτουργεί με οκτώ μετωπικούς και πλευρικούς σταθμούς διοδίων.
Οι ζώνες πληρωμής είναι οι εξής:
* Ανισόπεδος Κόμβος Μεταμόρφωσης - Ανισόπεδος Κόμβος Σχηματαρίου (51 χλμ.)
* Α/Κ Σχηματαρίου - Α/Κ Μαρτίνου (61,7 χλμ.)
* Α/Κ Μαρτίνου - τέλος (59,8 χλμ.).

Οι σταθμοί διοδίων είναι οι παρακάτω:

Μετωπικοί: Αφιδνών, Θηβών (στο 90ό χιλιόμετρο), Τραγάνας, πλευρικοί εισόδου/εξόδου: Καπανδριτίου, Μαλακάσας, Οινοφύτων.

Σε κάθε μετωπικό σταθμό θα χρεώνεται σε κάθε κατεύθυνση μόνο το μήκος της ζώνης του.
Στους πλευρικούς σταθμούς εξόδου θα χρεώνεται μόνο το μήκος που διανύθηκε από την αρχή της ζώνης τους.
Στους πλευρικούς σταθμούς εισόδου θα χρεώνεται μόνο το μήκος που θα διανυθεί μέχρι το τέλος της ζώνης τους.

Καταλάβατε? Βάλτε το χέρι στην τσέπη......και θα καταλάβετε.

_________________
A samurai spectator of rallyes


Τρί Σεπ 29, 2009 6:43 pm
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 09, 2009 6:49 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Δημοσίευση Re: Διόδια στην εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας
Την προηγούμενη εβδομάδα περνάω με το "επαγγελματικό" από teo pass Αφιδνών, και μου ανάβει πορτοκαλί, οριακό, για πρώτη φορά. Σταματάω και βάζω στο μηχανάκι 100 ευρώ. Περνάω πάλι σήμερα, ξανά οριακό. Παίρνω τηλ. και μου λένε ότι χρωστάω 39 ευρώ και δεν θα ξαναπεράσω. Και τον αρχίζω στα γαλλικά και μου λέει ότι έχουν πρόβλημα από τότε που έγιναν ιδιωτικά (νέα οδός) και παπαριές. Κύριοι αυτό ήταν τέρμα! Κινούμαι πλέον νομικά. Δεν πάει άλλο, όσο προσπαθώ να είμαι σωστός, τόσο με βγάζουν από τα ρούχα μου. Αίσχος!

_________________
A samurai spectator of rallyes


Δευτ Μάιος 17, 2010 7:25 pm
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 2:56 pm
Δημοσιεύσεις: 525
Δημοσίευση Re: Διόδια στην εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας
Moυ τα λεγε φιλος ότι εκεί πληρώνεις και το μηχάνημα και τα ποσά που μπορείς να βάλεις είναι στάνταρ, 50-100-150....Τπτ μόνο οι της Α.Ο είναι οι καλύτεροι. Τoufa έχεις βάλει να σου στέλνουν τον λογαριασμόσε pdf;;;Αν όχι κάντο για να δεις πως σε χρεώνουν...

_________________
Understand procedure, understand war. Understand rules, regulations. I don't understand sorry


Δευτ Μάιος 17, 2010 7:45 pm
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 09, 2009 6:49 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Δημοσίευση Re: Διόδια στην εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας
Όπως στα λέει ο φίλος σου είναι. Pdf δεν υπάρχει σαν την Α.Ο. Απλά κάθε φορά που έβαζα χρήματα ζητούσα αναλυτική κατάσταση διελεύσεων. Ρε συ είχα βάλει 200 ευρώ μου ανάβει πρώτη φορά πορτοκαλί (έχω ακόμα άλλες 3 διελεύσεις), βάζω 100, περνάω μετά από μια εβδομάδα και μου λέει ότι χρωστάω κιόλας! Θα τους πάρει και θα τους σηκώσει!!!!!!

_________________
A samurai spectator of rallyes


Δευτ Μάιος 17, 2010 8:07 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: Διόδια στην εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας
toufa χωρίς σάλιο ......

YΓ ανάλογη εμπειρία κλέψιας είχα και έγω το Πάσχα με το ADSM της WInd οι οποίοι μου έφαγαν 25 € στο άψε σβήσε

YΓ2 οι μεγαλύτεροι κλέφτες είναι οι καθώς πρέπει κύριοι με τα κουστούμια..... :birdman

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Δευτ Μάιος 17, 2010 8:29 pm
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 09, 2009 6:49 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Δημοσίευση Re: Διόδια στην εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας
GregWrc έγραψε:
toufa χωρίς σάλιο ......

YΓ ανάλογη εμπειρία κλέψιας είχα και έγω το Πάσχα με το ADSM της WInd οι οποίοι μου έφαγαν 25 € στο άψε σβήσε

YΓ2 οι μεγαλύτεροι κλέφτες είναι οι καθώς πρέπει κύριοι με τα κουστούμια..... :birdman


+1 billion

_________________
A samurai spectator of rallyes


Δευτ Μάιος 17, 2010 8:38 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο


 Μέλη σε σύνδεση 

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.

Copyright www.motorsport-fanatics.gr.

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com Portal XL 5.0 ~ Premod 0.2 phpBB SEO