[ +/- ] [ Τώρα είναι Δευτ Μάιος 13, 2024 8:47 pm ]


Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 Ibiza mk4 1.4lt (101Ps) 
Συγγραφέας Μήνυμα
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2009 10:11 pm
Δημοσιεύσεις: 148
Δημοσίευση Re: Ibiza mk4 1.4lt (101Ps)
Απ το δικο μου ... 1ο σταδιο

Εικόνα
;)


Τρί Απρ 14, 2009 1:24 pm
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 2:56 pm
Δημοσιεύσεις: 525
Δημοσίευση Re: Ibiza mk4 1.4lt (101Ps)
Aπό τις καλύτερες γραφικές σε 1,4lt ibiza a'stage.....Το δείχνει κιόλας ;)

_________________
Understand procedure, understand war. Understand rules, regulations. I don't understand sorry


Τρί Απρ 14, 2009 1:42 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: Ibiza mk4 1.4lt (101Ps)
congratulations powerslave...!!!!

το αμάχι σου είναι αρκετά γραμμικό..... και πολύ καλά νούμερα !!!!!

επ ευκαρίας να θέσω και ενα θέμα επί τάπητος ....
στην παραπάνω δυναμόμετρηση η ροπή του ibiza κιμένεται στις μέγiστες ροπές απο 4500 rpm μέχρι τις 6300rpm ( περίπου). για να εκμεταλέυετεις καλύτερα το αυτοκίνητο σου καλό είναι να αλλάζεις ταχύτητα εκεί που μειώνεται η μέγιστη ροπή σου (δηλαδή στις 6300rpm) λίγο πριν τον κόφτη όπου στην αλλάγη της ταχύτητας θα παμείνουν σε υψηλότερο αριθμό οι στροφές του κινητήρα απο ότι αν αλλάζεις εκεί που μειώνεται "δραματικά" η ροπή σου;;;;


ΥΓ είναι πιστεύω αυτονόητο ότι κάθε αυτοκίνητο αποδίδει διαφορετικά την δύναμη αλλά ας σχολίασουμε την παραπάνω παρατήρηση σε γενικές γραμμές

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Τρί Απρ 14, 2009 1:46 pm
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 2:56 pm
Δημοσιεύσεις: 525
Δημοσίευση Re: Ibiza mk4 1.4lt (101Ps)
Bασικά σκοπός είναι η αλλαγή ταχύτητας να σε σκάει πάνω στα βέλτιστη ιπποδύναμη-ροπή.....Συνεπώς αν έχεις ένα πρόγραμμα που φτάνει 7200σαλ αλλά από τις 6700σαλ έχεις σημαντική κάμψη της δύναμης είναι προτιμότερο να αλλάξεις πιο νωρίς ώστε να μην έχεις μεγάλη χασούρα. Αν τώρα πέφτει η δύναμη αλλά με μικρό ρυθμό τότε συνεχίζεις για να σε βγάλει μετά στην μέγιστη ροπή η αλλαγή...

Ο Κώστας όμως αν δεις δίνει το αμάξι μέχρι τον κόφτη άρα αλλάζει εκεί.

_________________
Understand procedure, understand war. Understand rules, regulations. I don't understand sorry


Τετ Απρ 15, 2009 1:29 pm
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2009 10:11 pm
Δημοσιεύσεις: 148
Δημοσίευση Re: Ibiza mk4 1.4lt (101Ps)
Greg τουλ στα συγκεκριμενα αμαξια που μιλαμε... τα στοφαρεις τερμα γιατι ναι μεν πεφτει η ροπη αλλα οχι τραγικα... και κραταει δυναμη το μοτερ. Εγω αλλαζω τερμα..

Ασχετο... μετα την βολτα μας, στον γυρισμο το αμαξι τα παιξε.. check engine & epc... σφαλμα egr, 1oς λαμδα οff τελειως και τρελα ανεβοκατεβασματα στο ρελαντι... γαμω τις κολοβενζινες μου μεσα...
Πολυ προσοχη παιδες απο που βαζετε... ειναι η 2η φορα που μου τυχαινει αυτο το πραμα..


Τετ Απρ 15, 2009 3:49 pm
Προφίλ
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 9639
Τοποθεσία: Αθήνα
Δημοσίευση Re: Ibiza mk4 1.4lt (101Ps)
powerslave έγραψε:
Ασχετο... μετα την βολτα μας, στον γυρισμο το αμαξι τα παιξε.. check engine & epc... σφαλμα egr, 1oς λαμδα οff τελειως και τρελα ανεβοκατεβασματα στο ρελαντι... γαμω τις κολοβενζινες μου μεσα...
Πολυ προσοχη παιδες απο που βαζετε... ειναι η 2η φορα που μου τυχαινει αυτο το πραμα..


απο προσωπική εμπειρία αυτό συμβαίνει περισσότερο στην επαρχία αλλά υπάρχουν και "καλά" παιδιά στην αθήνα. εγώ στην θέση θα έπαιρνα ένα δείγμα και θα το πήγαινα στο χημείο του κράτους για ανάλυση και αν ήταν νοθεύμενη θα του έκανα καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης....

YΓ powerslave αν θές πες μας απο ποιο πρατήριο έβαλες βενζίνη ώστε να μην την πατήσεις κανένας άλλος....

_________________
About Motorsport "For some it's maybe madness , for me it's passion" Antti Kalhola


Τετ Απρ 15, 2009 6:15 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 Συναφή θέματα 
Nεα έκδοση του Seat Ibiza....
Δ. Συζήτηση: Επικαιρότητα
Συγγραφέας: saxter
Απαντήσεις: 5
Κορυφή


 Μέλη σε σύνδεση 

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.

Copyright www.motorsport-fanatics.gr.

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com Portal XL 5.0 ~ Premod 0.2 phpBB SEO