[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 8:57 am ]


Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 
 Νέες Τεχνολογίες.... 
Συγγραφέας Μήνυμα
___
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 8:29 pm
Δημοσιεύσεις: 2720
Δημοσίευση Νέες Τεχνολογίες....
Παράθεση:
Η Mazda ανακοίνωσε ότι κατασκεύασε το πρώτο σύστημα ανάκτησης ενέργειας κατά το φρενάρισμα του κόσμου που χρησιμοποιεί πυκνωτή σε επιβατικά αυτοκίνητα. Το ονόμασε i-ELOOP από τις λέξεις (Intelligent Energy Loop) και βελτιώνει την οικονομία καυσίμου κατά 10% και θα ξεκινήσει να τοποθετείται στα μοντέλα της από το 2012.

Η μεγάλη διαφορά με τα μέχρι τώρα συστήματα, είναι ότι το σύστημα της Mazda, αντί για μπαταρίες, χρησιμοποιεί πυκνωτή, που μπορεί να αποθηκεύσει προσωρινά μεγάλες ποσότητες ηλεκτρικής ενέργειας. Σε σύγκριση με τις μπαταρίες, οι πυκνωτές μπορούν να φορτίσουν και να αποφορτιστούν γρηγορότερα και έχουνε μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Το i-ELOOP μετατρέπει την κινητική ενέργεια σε ηλεκτρική κατά το φρενάρισμα, και την χρησιμοποιεί για να τροφοδοτήσει το σύστημα κλιματισμού, το σύστημα ήχου καθώς και άλλα ηλεκτρικά μέρη του αυτοκινήτου. Το i-ELOOP συνεργάζεται και με το σύστημα i-stop της Mazda και έτσι βελτιώνεται η οικονομία καυσίμου. Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να βρεις στο δελτίο τύπου που ακολουθεί.

[Πηγή: Mazda]

Διάβασε το πλήρες άρθρο εδώ: Mazda i-ELOOP, το πρώτο σύστημα ανάκτησης ενέργειας κατά το φρενάρισμα του κόσμου που χρησιμοποιεί πυκνωτή - AutoBlog.gr


Τα Japonia πάλι πρωτοπορούν!

_________________
______________
rally car wanted...


Παρ Νοέμ 25, 2011 7:26 pm
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 6:04 pm
Δημοσιεύσεις: 1469
Δημοσίευση Re: Νέες Τεχνολογίες....
Τεχνολογια αγωνων περνα και στα αυτοκινητα,εμενα δεν μου αρεσει γιατι εχω την αποψη οτι οσο ποιο πολυπλοκο ειναι ενα καθημερινο αυτοκινητο τοσο το χειροτερο.
Πηνιο στο συστημα kers ειχε χρησημοποιηση η williams αλλα και η porsche.

_________________
Blue Oval Power

Juha Kankkunen - Rally Finland 1998


Σάβ Νοέμ 26, 2011 11:25 am
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 1:56 pm
Δημοσιεύσεις: 525
Δημοσίευση Re: Νέες Τεχνολογίες....
Proedros έγραψε:
Τεχνολογια αγωνων περνα και στα αυτοκινητα,εμενα δεν μου αρεσει γιατι εχω την αποψη οτι οσο ποιο πολυπλοκο ειναι ενα καθημερινο αυτοκινητο τοσο το χειροτερο.
Πηνιο στο συστημα kers ειχε χρησημοποιηση η williams αλλα και η porsche.

Για την ακρίβεια το σύστημα της porsche είναι της williams...

_________________
Understand procedure, understand war. Understand rules, regulations. I don't understand sorry


Σάβ Νοέμ 26, 2011 12:04 pm
Προφίλ
_
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2011 11:19 pm
Δημοσιεύσεις: 1650
Τοποθεσία: Ωρωπός
Δημοσίευση Re: Νέες Τεχνολογίες....
Proedros έγραψε:
Τεχνολογια αγωνων περνα και στα αυτοκινητα,εμενα δεν μου αρεσει γιατι εχω την αποψη οτι οσο ποιο πολυπλοκο ειναι ενα καθημερινο αυτοκινητο τοσο το χειροτερο.
Πηνιο στο συστημα kers ειχε χρησημοποιηση η williams αλλα και η porsche.


Όχι πηνίο πρόεδρε! Πυκνωτής! Το πηνίο είναι εχθρός του ρεύματος. μόλις περάσει απο μέσα το "στραγγαλίζει" και το μετατρέπει σε μαγνητικο πεδίο. Αυτά έτσι για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.

Όσο για το παραπάνω, συμφωνώ διότι κι εμένα μου αρέσουν της παλιάς σχολής χωρίς ηλεκτρονικά και τεχνολογίες να τα οδηγείς εσύ και να μην σε οδηγάνε αυτα, τελως πάντων. Αλλά μου αρέσει που αυτή η τεχνολογία προέρχεται απο το motorsport και όχι απο κάπου αλλού. Τρανταχτό παράδειγμα η Υγραεριοκίνηση που είναι της μόδας. Βρές μου ενα αγωνιστικό υγραεριοκίνητο που να είναι αποδεδειγμένα ανταγωνιστικό!

_________________
...Motorsport has ruined my life...!


Δευτ Νοέμ 28, 2011 11:41 pm
Προφίλ
__
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 6:04 pm
Δημοσιεύσεις: 1469
Δημοσίευση Re: Νέες Τεχνολογίες....
Λαθος μου και σε ευχαριστω που με διορθωνεις, στροφειο που γυρναγε με αρκετες χιλιαδες στροφες (νομιζω 90000)για να παραγει ενεργεια.

_________________
Blue Oval Power

Juha Kankkunen - Rally Finland 1998


Τρί Νοέμ 29, 2011 4:21 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 


 Μέλη σε σύνδεση 

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.

Copyright www.motorsport-fanatics.gr.

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com Portal XL 5.0 ~ Premod 0.2 phpBB SEO